Depresja w rodzinie – jak pomóc?

Depresja

Najczęściej depresja jednego członka rodziny ma wpływ na pozostałe relacje, stosunki w domu. Co więcej, aby pomóc osobie chorej na te zaburzenia psychiczne, nie wystarczą dobre chęci, a nawet wiedza zaczerpnięta w internecie. Jak się wtedy zachować?

Depresja – gdzie szukać pomocy?

Depresja to problem całej rodziny, często trzeba szukać pomocy na zewnątrz (rodzinarodzinie.pl), u psychiatry i psychoterapeuty. I choć terapia indywidualna zwykle jest podstawą leczenia, to jeśli przyczyną problemu są dysfunkcje w rodzinie, konieczna będzie także terapia grupowa. Co to oznacza?

Przyczyn pojawienia się tego zaburzenia jest wiele, najczęściej dzieli się je na biologiczne, chorobowe i psychologiczne. My chcielibyśmy zwrócić ci uwagę na te ostatnie, ponieważ wśród nich pojawiają się takie powody jak słowne lub fizyczne znęcanie się, stosowanie metod wychowawczych polegających na zawstydzaniu dziecka, częste kłótnie w domu, faworyzowanie innych członków rodziny lub stawianie zbyt dużych wymagań.

Wtedy konieczne jest uświadomienie sobie błędnych zachowań przez wszystkich, aby nie powielać tych błędów w przyszłości, nie doprowadzić do nawrotu choroby.

Objawy depresji

Wiesz już, że w przypadku depresji, pomocy trzeba szukać u lekarzy specjalistów. Najpierw należałoby jednak zwrócić uwagę na objawy, zachowania, które mogą być niepokojące. A to niestety, nawet wśród bliskich, nie jest takie proste, ponieważ wśród natłoku obowiązków trudno jest zauważyć, że dziecko nieustannie chodzi apatyczne, a permanentne zmęczenie mamy przeradza się w coś znacznie poważniejszego. Z tego względu należy wiedzieć, jakie są objawy depresji.

To trwający w dłuższym czasie stan obniżenia nastroju, utrata zainteresowań, zdolności odczuwania przyjemności z rzeczy, które wcześniej sprawiały dużo radości. To może być także nieustanne zmęczenie, niska samoocena, pesymistyczne myśli, a także problemy ze snem i brak lub nadmierny apetyt. Natomiast powracające myśli samobójcze są już ostatecznym sygnałem, że czas rozpocząć leczenie. Co ciekawe, depresja daje również fizyczne objawy, takie jak migreny, bezsenność, spadek lub wzrost wagi, a także nieustanna senność.

Rola rodziny w leczeniu depresji

Pierwszym zadaniem rodziny jest zwrócenie uwagi na powyższe objawy lub nie lekceważenie, gdy jeden z jej członków skarży się na ciągły brak humoru, przejawia pesymistyczne podejście do życia. Oczywiście, jeśli ten stan trwa kilka dni, zapewne jest spowodowany chwilową, gorszą sytuacją. Lecz gdy się przeciąga, zwykle problem jest dużo poważniejszy.

W takiej sytuacji trzeba okazać wsparcie i zrozumienie, natomiast najgorsze, co można zrobić, to mówić, żeby osoba z depresją „ogarnęła się” lub „wzięła się w garść” – uwierz nam, sama nie jest w stanie tego zrobić, ponieważ pogrąża się w smutku, uczuciu beznadziejności, niemocy.

Często stanie z boku, lecz w ciągłej gotowości do dodania otuchy jest o wiele ważniejsze w procesie leczenia, niż takie próby motywacyjne, które tylko pogarszają sytuację. Podsumowując, najważniejszą rolą rodziny w leczeniu depresji, oprócz zachęcania do podjęcia terapii lub czynnego brania w niej udziału, jest okazanie bliskości, empatii i cierpliwości. Wydaje się, że to niewiele, jednak tego najbardziej potrzebuje osoba chora.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *