5 wskazówek jak usunąć gumę do żucia z ubrania

dziewczyna robi balon z gumy do żucia

Kto z nas nie ma na koncie przykrej niespodzianki w postaci gumy do żucia na ubraniu? Na szczęście nie oznacza to, że ulubione spodnie lub bluzka muszą wylądować w koszu na śmieci. Są sposoby na to, by pozbyć się gumy z ubrań i to bez żadnego śladu oraz bez ryzyka uszkodzenia materiału. W dodatku tylko i wyłącznie przy pomocy domowych sposobów. Jak tego dokonać? Wyjaśniamy!

1. Zamrażanie gumy do żucia na ubraniu

Jedną z najprostszych metod pozbycia się gumy do żucia, która przykleiła się do ubrania, jest jej dokładne zamrożenie. Wystarczy włożyć odzież do zamrażalnika. Na jak długo? Im dłużej, tym lepiej. A co jak nie da się umieścić tkaniny w zamrażalniku? Wówczas można spróbować zamrozić gumę do żucia, która wtopiła się w materiał, obkładając ją kostkami lodu umieszczonymi w woreczku foliowym. 10-15 minut powinno wystarczyć. Najważniejsze, by guma stała się twarda i popękana. Dzięki temu stanie się bardziej krucha i łatwiej odczepi się od tkaniny.

Jeśli guma zamarzła, to można ją usunąć przy pomocy tępego narzędzia. Może to być nieostra strona noża. Najważniejsze, by próbując oczyścić materiał, nie uszkodzić ubrania. Zamarznięta grudka gumy powinna bez trudu odejść.

Po zdrapaniu zanieczyszczenia konieczne jest wypranie odzieży zgodnie z zaleceniami producenta. Im wyższa dopuszczalna temperatura, tym lepiej. Po wypraniu nie powinno być już śladu po gumie do żucia.

2. Rozpuszczanie gumy do żucia na odzieży

Jest i druga – odwrotna metoda na usunięcie gumy do żucia z ubrania – można ją rozpuścić. Jak tego dokonać? Najlepiej przy pomocy pary wodnej. Potrzebny jest więc garnek z wodą i kuchenka. Po zagotowaniu wody należy nad kłębami pary wodnej umieścić ubranie z przyklejoną do niego gumą do żucia. W sytuacji, gdy guma zacznie wchłaniać wilgoć, powinna odspajać się od tkaniny. Aby ją usunąć, należy zastosować tępe narzędzie – nóż lub małą szczoteczkę. Ta metoda nie jest łatwa. Trzeba uważać, żeby się nie poparzyć, a roztopiona guma niestety ciągnie się w nieskończoność.

Podobną metodą jest zagotowanie wody i włożenie do niej ubrania, do którego przykleiła się guma, ale to jest tylko i wyłącznie możliwe, jeśli chce się usunąć ją z materiału, który można prać w wysokiej temperaturze.

3. Usuwanie gumy z ubrań octem

Można poradzić sobie z gumą przyklejoną do odzieży, wykorzystując w tym celu ocet. Sprawdzi się zarówno spirytusowy, jak i winny. Jak go wykorzystać? W garnku należy delikatnie podgrzać 1/3 szklanki octu. Następnie wystarczy zamoczyć w nim białą szmatkę (żeby nie zafarbować) i pocierać nią miejsce, w którym przykleiła się guma. Może się zdarzyć, że dodatkowo konieczne będzie użycie nożyka lub szczoteczki.

4. Tłuszcz na plamy z gumy do żucia

Jeśli guma przykleiła się do odzieży z syntetycznego materiału, wówczas do jej usunięcia można wykorzystać tłuszcz – tak zwierzęcy, jak i roślinny. Niezależnie od tego, czy ma się pod ręką masło, czy olej roślinny, można poradzić sobie z problemem. Wystarczy gumę do żucia, która przykleiła się do materiału posmarować wcześniej podgrzanym tłuszczem. Warto jednak uważać i zabezpieczyć drugą warstwę materiału i miejsca wokół gumy. Dobrze jest nakładać masło patyczkiem kosmetycznym do uszu. Niestety plamy z tłuszczu mogą być trudne do usunięcia.

5. Prasowanie gumy do żucia przyklejonej na tkaninie

Można też pozbyć się gumy przyklejonej do odzieży, wykorzystując w tym celu żelazko. Na desce do prasowania trzeba położyć kawałek tektury. To do niej ma się przykleić guma. Ubranie kładzie się na tekturze gumą do dołu. Drugą stronę odzieży należy zabezpieczyć kawałkiem materiału, papierem do pieczenia. Należy tak długo przykładać gorące żelazko do miejsca, w którym jest guma do żucia, aż przyklei się do podłożonej tektury.

1 Comment

  1. Miałam kiedyś gumę na spodniach. Usiadłam na ławce osiedlowej i… masz ci los! Niestety nic nie pomagało, na co sama wpadłam. Teraz mam na rękawie swetra-trzymajcie kciuki, żeby udało się usunąć waszymi metodami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *