Jak usunąć wosk z ubrania?

świeca pali się

Stało się… Wosk ze świecy znalazł się na Twoim ubraniu. Co teraz? Czy oznacza to, że nic nie da się zrobić? Jest ratunek! Da się usunąć plamę z wosku, wosku kosmetycznego lub stearyny. Jak? Jest na to kilka sposobów. Jak wyczyścić wosk z ubrania? Podpowiadamy!

Jak zmyć wosk z ubrania?

Choć plama z wosku na spodniach, kurtce lub rękawie swetra może przerażać, jest na nią sposób. Czy da się zmyć wosk z ubrań? W tym celu należy użyć alkoholu izopropylowego. Środek ten rozpuści tłustą plamą od razu, jak się tylko z nią zetknie. Po oblaniu plamy alkoholem izopropylowym należy uprać ubranie w pralce.

Jak usunąć wosk z ubrania metodą na zimno?

Można usunąć wosk z ciuchów, ale nie piorąc ich. Jak to możliwe? Przede wszystkim należy jak najszybciej plamę z wosku ochłodzić, aby wosk stwardniał. Można w tym celu włożyć odzież do zimnej wody, można umieścić ubranie w worku w zamrażalniku lub obłożyć plamę lodem w folii lub w woreczku foliowym – wówczas uniknie się zmoczenia całego ciuszka. Gdy plama wosku na ubraniu stężała, wówczas można go usunąć. Najlepiej w tym celu użyć tępego narzędzia – może to być tępa strona noża lub jego plastikowy odpowiednik.

Jak usunąć wosk z ubrań metodą na ciepło?

Kolejnym sposobem na to, by usunąć wosk z ubrania, jest metoda na gorąco. Tak więc nie mrozi się wosku, a się go topi. Aby pozbyć się wosku lub stearyny takim sposobem, niezbędne jest przygotowanie żelazka, deski do prasowania, papieru do pieczenia i ręczników papierowych. Taka metoda sprawdzi się zwłaszcza do usunięcia plam z tkanin, które nie nadają się do prania, jak np. jedwab.

Ręcznik papierowy należy umieścić pod materiałem, a na plamę z wosku położyć papier do pieczenia. Kolejnym krokiem jest przyłożenie do niego żelazka. Należy delikatnie dociskać – bez gwałtownych ruchów. Rozgrzany w ten sposób wosk zacznie się roztapiać i wsiąkać w papier. Może się okazać, że trzeba będzie kilkukrotnie powtórzyć zabieg, wymieniając papier lub bibułę. Warto się przyłożyć, by nie roznieść wosku jeszcze dalej. Jeśli poplamiło się woskiem wełniane ubranie, to po zastosowaniu metody z żelazkiem i bibułą warto przetrzeć plamę rozpuszczalnikiem lub spirytusem.

Jak usunąć wosk z garnituru?

Jeśli plama z wosku pojawiła się na garniturze lub domowe patenty zawiodły, wówczas warto sięgnąć po profesjonalne metody. Wiele pralni chemicznych ma w swojej ofercie usuwanie plam z wosku za pomocą specjalistycznych preparatów. Warto zadzwonić i zapytać, ile kosztuje tego typu usługa.

Jak usunąć wosk do depilacji z ubrania?

Wosk kosmetyczny do depilacji również może zabrudzić ubranie. Najczęściej zdarza się to, jeśli samodzielnie wykonuje się tego typu zabieg w warunkach domowych. Jak pozbyć się wosku do depilacji z ubrania? Do wyboru są dwie metody. Pierwsza to usuwanie wosku kosmetycznego oliwką lub tłustym kremem. To one są w stanie rozpuścić wosk. Istnieje jednak ryzyko, że zostawi się tłustą plamę. Warto więc zabezpieczyć odzież dookoła i stopniowo polewać plamę kosmetykiem.

Drugim sposobem na usunięcie z tkanin wosku do depilacji jest użycie w tym celu specjalnych chusteczek, które dołączane są do opakowania z woskiem. Bywa, że zastosowane od razu doskonale sobie radzą z problemem.

2 Comments

  1. A czy gdybym wypróbowała powyższe metody, to nie poniszczę ubrań? Chciałabym spróbować, ale boję się, że jak użyje którejś z tych metod, to moje ubrania się uszkodzą…

  2. Myślę, że trzeba podejść do tego bardzo delikatnie, przy czym wosk to jeszcze nie jest koniec świata, niedawno pobrudziłam spodnie żywicą i niestety mogę je wyrzucić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *