5 sposobów na to, jak usunąć klej z ubrania

buteleczka z klejem

Plamy pojawiające się na ubraniach to nasza zmora. Nie jesteśmy w stanie tego uniknąć, ale na szczęście są sposoby na to, by usunąć je z odzieży. Do dość uciążliwych plam należą te, które tworzy klej. Jak usunąć go z ubrania? Oto nasze 5 sposobów.

Jak usunąć super glue z ubrania?

Pierwszym klejem, z którym spróbujemy sobie poradzić, jest klej błyskawiczny, a więc super glue czy kropelka. Niestety tego typu preparaty są dla nas wybawieniem przy wielu naprawach, ale też z łatwością wyciekają z tubki i… lądują na odzieży. Jak sobie poradzić? Jak usunąć klej kropelka z ubrania? To zależy od rodzaju materiału.

W sytuacji, gdy zaschnięty klej typu kropelka znajduje się na bawełnie, wówczas można do jego usunięcia zastosować aceton. A skąd go wziąć? Wystarczy sięgnąć po zmywacz do paznokci. Zdecydowanie lepiej nie jest stosować go w pełnym stężeniu. Lepiej na jedną część acetonu dodać 3 porcje wody.

A jak go użyć? Wystarczy namoczyć w nim wacik i przykładać do miejsca, w którym jest plama po kleju. Na zmianę z pocieraniem wacikiem, powinno się zastosować pilniczek, by zdrapywać pozostałości lub nieużywaną szczoteczkę do zębów.

Warto wiedzieć, że takiego kleju nie można usuwać acetonem ze sztucznych tkanin, ponieważ ulegną zniszczeniu. Aceton może wypalić w nich dziurę lub odbarwić je.

Po usunięciu plamy po kleju ekspresowym należy ubranie wyprać przy pomocy standardowego programu do prania.

Jak usunąć klej z ubrań? Octem!

Jeśli na odzieży znajduje się klej po metce lub cenie, wówczas można usunąć go, korzystając z octu. To taka substancja, którą zazwyczaj w domu ma każdy z nas. Zastosowań ma znacznie więcej niż może nam się wydawać. Trzeba jednak wiedzieć, jak z nim postępować. Aby nie zniszczyć odzieży, powinno się odpowiednio rozcieńczyć ocet. Możliwe to jest dzięki połączeniu go z wodą w proporcji 3:1. Oznacza to, że 75% mieszanki powinien stanowić ocet, a 25% – woda.

Aby spróbować usunąć klej z ubrań roztworem z octu, należy namoczyć niewielką, czystą ściereczkę i dobrze wycisnąć, by odsączyć nadmiar cieczy. Zabrudzone klejem miejsce należy pocierać aż do momentu, aż klej zacznie się rolować i odchodzić od tkaniny. Po tej czynności należy wyprać ubranie w pralce przy standardowym programie i środkach chemicznych.

Jak usunąć klej z ubrania po naszywce?

Uporczywa plama na odzieży, która pozostaje po naszywce, szpeci ubranie. Właśnie dlatego warto się jej pozbyć. Możliwe jest to dzięki wykorzystaniu pary wodnej. Skąd ją wziąć? Można w tym celu wykorzystać żelazko, jeśli ma funkcję prasowania w pionie z wyrzutem pary. Jeśli ma się parownicę do ubrań, wówczas ma się znacznie mniejszy problem. Ona doskonale powinna sobie poradzić.

Jak usunąć klej z ubrania parą wodną domowym sposobem? Wystarczy zagotować w garnku wodę do momentu wrzenia i umieścić nad kłębami pary zabrudzony klejem fragment odzieży na tak długo, aż klej zacznie się rozpuszczać, a plama znikać. Po wyschnięciu tkaniny może być konieczność usunięcia pozostałości kleju szczoteczką. Po tym wszystkim należy ubranie wyprać w pralce w standardowym programie.

Jak usunąć klej na gorąco z ubrań?

A co z klejem na gorąco? Czy da się go usunąć z ubrania? Co zrobić, by nie szpecił odzieży? Wyszukując sposobów na to, jak usunąć klej na gorąco z ubrania, można natrafić na porady o tym, by użyć w tym celu… ciepła! Często wystarczy po prostu wrzucić odzież do gotującej się wody i odczekać aż klej się rozpuści. Niestety możliwe to jest tylko wówczas, jeśli materiał dobrze zniesie kontakt z tak ciepłą wodą.

Czym usunąć klej z ubrań?

A jak usunąć zwykły klej? Takie celulozowe są zazwyczaj używane przez dzieci do prac plastycznych. Usunięcie kleju z ubrania nie jest trudne, ale jeśli klej zdąży wyschnąć, wówczas dobrze jest przed upraniem namoczyć odzież w ciepłej wodzie z mydłem. Jeśli po wyjęciu z pralki nadal pozostaje klej, to dobrze jest potrzeć plamę wacikiem namoczonym spirytusem lub benzyną ekstrakcyjną. Klej powinien dać się usunąć bez większego problemu, choć trzeba być delikatnym.

1 Comment

  1. Dzięki za patenty. Ideą walczyć z tą nieszczęsną plamą na mojej ulubionej kurtce. Nawet nie wiem, co to za klej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *