Czym się różni alkomat profesjonalny od zwykłego alkomatu?

Badanie alkomatem

Alkomaty różnią się między sobą, dlatego przed zakupem tego urządzenia warto zastanowić się do jakiego użytku ma on być przeznaczony. Nie bez znaczenia jest też budżet, którym dysponujemy, a zatem suma jaką mamy zamiar wydać na alkomat. Te profesjonalne dochodzą nawet do kwot powyżej tysiąca złotych. Warto poznać parametry alkomatu zwykłego i tego z tak zwanej górnej półki.

Po co kupować alkomat?

Pytanie wydaje się banalne, ale kiedy przyjdzie nam na myśl odebranie prawa jazdy i sprawa w sądzie po przyłapaniu na jeździe pod wpływem alkoholu, kupno alkomatu nie wyda się już tak całkiem niedorzeczne. Wszyscy byliśmy kiedyś na hucznej imprezie i potem musieliśmy jakoś wrócić do domu. A co zrobić gdy nie mamy pewności czy promile alkoholu nadal utrzymują się we krwi? Z pomocą przychodzi urządzenie jakim jest alkomat, a tych na rynku nie brakuje. Alkomaty dostosowane są obecnie do potrzeb klientów, co widać kiedy się odwiedza strony takie jak: lucann.pl/alkomaty-wszystkie.html. Łatwo jest wtedy porównać parametry sprzętu i jego ceny. Przed zakupem alkomatu dobrze jest rozważyć jakie ma być jego przeznaczenie – czy do użytku domowego czy do częstych pomiarów na przykład w barze lub klubie nocnym.

Kieliszki z alkoholem

Jaki sensor znajduje się w alkomacie zwykłym, a jaki w profesjonalnym?

Głównym elementem budowy alkomatu jest sensor, który może być półprzewodnikowy, elektrochemiczny, a także spektrofotometryczny. Urządzenia najtańsze zaliczane do alkomatów zwykłych najczęściej mają sensor półprzewodnikowy, który polega na tym, że pod wpływem wdychanego powietrza elektroda utlenia się i pokazuje zawartość alkoholu. Wyniki często są tu jednak mało miarodajne, cechuje je niestabilna powtarzalność pomiaru w czasie, sensory często się psują i wymagają kalibracji, co wpływa na ponoszenie dodatkowych kosztów.

Alkomatami posiadającymi sensor elektrochemiczny bardzo często posługuje się policja oraz firmy transportowe. Sensor elektrochemiczny wykrywa alkohol a zawarte w nim związki chemiczne wchodzą z nim w reakcje. Tak powstaje kwas octowy powodujący wytworzenie się prądu elektrycznego. Pomiary sporządzane takimi alkomatami są bardzo dokładne. Z kolei sensor spektrofotometryczny wykorzystuje podczerwień do określenia zawartości alkoholu. Alkomaty z takim sensorem należą do tych najbardziej profesjonalnych często używanych w sądach.

Czujnik i tryb pracy w alkomacie zwykłym i profesjonalnym

Małe czujniki zwykle pokazują mniej dokładne wyniki pomiarów, dlatego w tańszych urządzeniach dobrze jest sprawdzić zakres błędu dla danego alkomatu (maksymalny to 0,1promila). Im jest on większy, tym gorszej jakości mamy sprzęt. Natomiast alkomaty profesjonalne pokazują miarodajne wyniki, a nawet określają ile jeszcze powietrza należy „wdmuchać” do urządzenia. Warto zwrócić też uwagę na tryb pracy – aktywny i pasywny. Ten pierwszy polega na nabraniu powietrza i dmuchaniu w alkomat przez kilka sekund, a drugi jedynie na zbliżeniu ust do urządzenia i wydychaniu powietrza. Profesjonalne alkomaty posiadają oba tryby pracy podczas gdy te zwykłe pracują albo w trybie aktywnym albo w trybie pasywnym.

Profesjonalny alkomat

Jak często trzeba kalibrować alkomat?

Kalibracja jest inaczej konfiguracją alkomatu, polega na zresetowaniu oprogramowania, usunięciu poprzednich wartości. Niezależnie od klasy alkomatu, każde urządzenie trzeba kalibrować. Alkomat profesjonalny będzie potrzebował tego co 6 miesięcy (co i tak uzależnione jest od rodzaju sensora i ilości wykonanych pomiarów), a alkomat zwykły co 2-3 miesięcy. Kalibracje najlepiej przeprowadzić wtedy, kiedy wynik pomiarów osoby nie spożywającej alkoholu jest inny niż 0,00 promila.

1 Comment

  1. mam również alkohita w domu. Fajna sprawa. Wyniki podaje bardzo szybko i może dmuchnać kilka osób ponieważ ma lejek. Jeszcze nie musiałem oddawać do kalibracji ale po nowym roku pewnie odeśle

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *