Jak działa, komu pomaga infokiosk?

dworzec kolejowy

Infokioski to urządzenia, które coraz częściej pojawiają się w miastach, możemy je spotkać w wielu miejscach takich jak dworce autobusowe, kolejowe, czy główne ulice i deptaki. Korzystać z nich można także w budynkach użyteczności publicznej, takich jak urzędy, muzea itp. Do czego służą infokioski, jak możemy z nich korzystać? Na te pytania odpowie nasz artykuł.

 

Odpowiedź na to pytanie wydaje się prosta, infokiosk to informator multimedialny (zobacz na mera-systemy.pl). Jednak nie dla wszystkich jest to odpowiedź wystarczająca. Aby być bardziej dokładnym, należy dodać, że są to nowoczesne urządzenia pozwalające na przekazywanie różnych informacji dotyczących np. lokalizacji, w której znajduje się osoba korzystająca z kiosku multimedialnego. Korzystają z nich zarówno instytucje publiczne, jak i prywatne. Infokioski pozwoliły w dużej mierze zastąpić papierowe informatory oraz broszury, a w niektórych przypadkach także ludzi. Ich niepodważalną zaletą jest to, że mogą działać całą dobę, dzięki czemu w każdej chwili możemy pozyskać niezbędne nam informacje.

Jak działają kioski multimedialne?

Większość infokiosków posiada obecnie ekrany dotykowe i działa na podobnej zasadzie co tablet lub komputer. Bardzo często posiadają również głośniki, dzięki czemu możemy niektóre informacje przeczytać lub ich wysłuchać. Ponadto urządzenia te mogą wyświetlać filmy i animacje, dzięki czemu są bardzo często wykorzystywane w muzeach oraz innych miejscach uczęszczanych przez turystów.

Wiele infokiosków pełni funkcję przewodników dla podróżujących. Osoby korzystające z nich mogą zdobyć informacje dotyczące np. rozkładów jazdy autobusów, czy zakupu biletów. Bardzo dobrym rozwiązaniem są infokioski znajdujące się w informacjach turystycznych, gdyż dają możliwość przekazania istotnych informacji oraz ciekawostek turystycznych w wielu językach. Kioski multimedialne wykorzystywane są także jako część ekspozycji oraz wystaw.

Zalety infokiosków

Urządzenia te są tak projektowane, aby obsługa ich była jak najprostsza. Bardzo istotne jest także to, że mogą być one instalowane nie tylko w budynkach, ale także na zewnątrz, gdyż są odporne na trudne warunki atmosferyczne. Producenci infokiosków oferują różne modele, różniące się między sobą rozmiarami i kształtem, a także wytrzymałością. Wiele z nich nadaje się do instalacji w miejscach ogólnego dostępu, nawet w tych, które są szczególnie narażone na akty wandalizmu.

Dzięki obecności infokiosków np. w bankach nie musimy już stać w długich kolejkach, aby zdobyć jakąkolwiek informację. Urządzenia te mogą nas poinstruować jak wypełnić np. wniosek, który chcemy złożyć w banku, czy udzielić nam informacji na temat stanu zaawansowania konkretnej sprawy. Kioski multimedialne często pełnią także dodatkową funkcję reklamową. Co ciekawe, instytucje, do których należą infokioski mogą stale monitorować ich stan, zarządzać informacjami, które są przez nie udostępniane, zmieniać treści oraz uaktualniać je.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *