Palisada ogrodowa: palisada łupana, drewniana… Pomysły na ogrodową palisadę

Dom z dużym ogrodem

Coraz więcej osób przywiązuje uwagę do tego, jak wygląda otoczenie wokół domu. Dbałość o trawnik, kwiaty, krzewy widać w wielu ogrodach. Niektórzy idą krok dalej i decydują się na dekoracyjne obrzeża ogrodowe, które pozytywnie wpływają na estetykę otoczenia. Jak więc wybrać palisadę ogrodową, aby dobrze prezentowała się wokół naszego domu?

Palisada ogrodowa – kiedy się przydaje?

Chociaż większość osób decyduje się na zakup palisad ogrodowych, aby poprawić estetykę przestrzeni, obrzeża te pełnią również funkcję praktyczną. Służą umocnieniu skarp oraz oddzieleniu trawnika od rabat kwiatowych. Można je doskonale wkomponować w przestrzeń każdego ogrodu, ponieważ palisady dostępne są w różnych rozmiarach, ale i rodzajach. Najczęściej sprawdzają się w miejscach, w których są skarpy, oczka wodne, kaskady itd.

Rodzaje palisad ogrodowych

Palisady ogrodowe głównie dzieli się ze względu na materiał, z którego zostały one wykonane. Dużą dostępnością charakteryzują się obrzeża wykonane z plastiku, można je kupić w wielu sklepach, w tym w marketach budowlano-ogrodniczych. Nie są one jednak tak wytrzymałe i stabilne jak inne palisady. Mniejsze jest ich zastosowanie w porównaniu do obrzeży z kostki brukowej. Palisada łupana umożliwia tworzenie ścianek i murków oporowych (Kostbet), więc nie wypływa ona tylko na walor estetyczny. Przede wszystkim jest to rozwiązanie trwałe i odporne na różne warunki atmosferyczne. Dostępne są jeszcze palisady drewniane. Ładnie komponują się z ogrodem, ale nie cieszą się dużą wytrzymałością. Do tego trzeba pomyśleć o zastosowaniu specjalnych impregnatów, które zabezpieczą drewno. Są jeszcze palisady kamienne, jednak te warto dopasować do charakteru ogrodu, ale i elewacji domu. Wykorzystywane przy tych obrzeżach materiały są naturalne, ale niestety drogie, przez co niewiele osób się na nie decyduje.

Palisada ogrodowa – jak wybrać?

Wybór palisady ogrodowej wcale nie jest taki prosty, jednak w znacznej mierze może być on uzależniony od funduszy. Osoby o mniej zasobnym portfelu najpewniej zdecydują się na palisadę plastikową. Nie jest droga i co ważne – łatwo się ją montuje (wystarczy wbić słupki w ziemię). Takie rozwiązanie ma jednak swoje plusy i minusy. Na korzyść jest duża dostępność takich obrzeży, a także fakt, że można kupić je w zestawach lub jako pojedyncze słupki. Są lekkie, produkuje się je w różnych kolorach, ale i rozmiarach, dzięki czemu nie ma problemów z dopasowaniem ich do różnych ogrodów.

Estetyczniej wygląda palisada z kostki brukowej oraz kamienia, jednak ta jest droższa, a jej montaż nie jest tak prosty jak w przypadku obrzeży plastikowych lub drewnianych. Wcześniej należy przygotować fundament, na którym pojawią się te palisady, co wydłuża i komplikuje montaż. Opłaca się jednak w to zainwestować, ponieważ takie palisady przez lata będą dobrze się prezentowały i będą odporne na różne warunki atmosferyczne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *