Jak usunąć żywicę z ubrania?
Plamy z żywicy na odzieży należą do jednych z najtrudniejszych do usunięcia. Plamy te są bowiem tłuste i lepkie. Czy są sposoby na to, by uratować ubranie ubrudzone żywicą podczas spaceru w lesie lub w parku, czy podczas ubierania choinki? Oczywiście, że tak!
- Czym usunąć żywicę?
- Jak usunąć żywicę z ubrań?
- Jak wywabić plamę po żywicy?
- Jak sprać żywicę?
- Jak usunąć plamy z żywicy ze skóry, włosów i sierści zwierząt?
Czym usunąć żywicę?
Żywicę z ubrań można usunąć na kilka sposobów. Na pewno przyda się zamrażalnik lub kostki lodu. Warto zaopatrzyć się też w olejek z drzewa herbacianego lub terpentyna. Z alkoholi: benzyna ekstrakcyjna, alkohol etylowy, aceton, denaturat. Aby usunąć żywicę z ubrania dobrze mieć talk, mydło, sól i ocet spirytusowy. Z dodatkowych rzeczy pomocnych przy pracy będą to patyczki kosmetyczne do czyszczenia uszu, waciki kosmetyczne, ręczniki papierowe, gazy i szmatki.
Żywicę z karoserii samochodu lub z mebli ogrodowych usuwają tłuszcze: olej jadalny, tłuszcze zwierzęce lub tłusty krem. Wystarczy warstewkę tłuszczu nałożyć bezpośrednio na żywicę i pozostawić na kilka godzin. Po tym zmywa się ją miękką gąbką.
Jak usunąć żywicę z ubrań?
Przede wszystkim, gdy chce się usunąć żywicę z odzieży, kluczowe jest, by była ona zastygła. Jeśli widzimy połysk i czujemy, że jest jeszcze świeża, to trzeba przyspieszyć proces. W tym celu można włożyć ubranie w torebce plastikowej do zamrażalki. Jeśli ubranie nie mieści się do zamrażalnika lub nie jest możliwe włożenie go tam, wówczas można do plamy z żywicy przyłożyć kostki lodu zapakowane w szczelny woreczek, który kładzie się bezpośrednio na plamę.
Jeśli żywica już zastygła, wtedy można zdrapać ją z materiału, np. przy pomocy tępej strony noża, jego plastikowego odpowiednika lub drewnianą łyżką. Najważniejsze, by przy okazji nie zniszczyć materiału.
Jak wywabić plamę po żywicy?
Gdy zdrapie się żywicę lub wosk z ubrania, wówczas na tkaninie uwidacznia się plama. Na szczęście nie jest to rzecz nie do wywabienia. Co pomoże? Olejek z drzewa herbacianego! Ta naturalna substancja z łatwością rozpuszcza soki roślinne, w tym właśnie żywicę. Co najważniejsze, nie niszczy i nie odbarwia tkanin. Jak go użyć? Pod poplamionym miejscem umieszcza się ręcznik papierowy, by nie zatłuścić całej tkaniny. Olejek nakłada się bezpośrednio na plamę patyczkiem kosmetycznym do uszu. Delikatnie, by nie przesadzić z jego ilością.
Następnie przy pomocy ręcznika papierowego usuwa się rozpuszczone resztki żywicy i olejku herbacianego. Najlepiej delikatnie dociskać ręcznik papierowy i co chwilę zmieniać jego kawałek, by nie zanieczyścić całego ubrania. Powinno być widać na papierze, że wchłania tłuszcz.
Po tym zabiegu konieczne jest odtłuszczenie materiału. Jak tego dokonać? Wystarczy nasączyć wacik alkoholem. Do wyboru jest wspomniany już alkohol etylowy lub benzyna ekstrakcyjna. Jeśli żywica zabrudziła bardzo delikatny materiał, wówczas lepiej użyć spirytusu lub octu.
Okazuje się, że da się jeszcze inaczej, Można zabezpieczyć spód ubrania, na którym jest plama z żywicy, posypując je talkiem. Z kolei wierzch, gdzie jest ślad, przeciera się szmatką namoczoną w acetonie, w benzynie ekstrakcyjnej lub w mieszaninie terpentyny z denaturatem.
Jak sprać żywicę?
Dobrze jest od razu po usunięciu plamy z żywicy wyprać ubranie ręcznie lub w pralce, korzystając z cyklu lub ustawienia temperatury prania zgodnie z zaleceniami producenta odzieży. Oczywiście, im wyższa temperatura prania, tym większa szansa na pozbycie się plamy.
Jak usunąć plamy z żywicy ze skóry, włosów i sierści zwierząt?
Wbrew pozorom żywica na odzieży to nie jedyny problem. Bardzo trudno usuwa się ją ze skóry rąk, włosów i z sierści zwierząt. Jakie są na nią sposoby? Na pewno z rąk warto spróbować usunąć ją przy pomocy masła, zmywacza do paznokci, wysokoprocentowego spirytusu, ale i mydła glicerynowego.
W przypadku włosów lub sierści zwierząt wskazane jest posmarowanie masłem, oliwą roślinną lub tłustym balsamem. Te substancje powinny być neutralne dla skóry i włosów. Oczywiście warto to odpowiednio stopniowo rozprowadzać. Gdy żywica zmięknie, wówczas można wyczesać ją, a włosy umyć szamponem. Zdarza się, że procedurę tę należy powtórzyć kilkukrotnie.
Zawsze miałam problem ze zmywaniem takich plam z ubrań, ale tak kocham zapach żywicy! Czasami chcę zachować zapachy lata i specjalnie zostawiam takie plamy np. na spodniach.
Żywica to prawdziwa zmora, jeśli chodzi o plamy na ubraniach. Kiedyś byłam w knajpce, w której na dworze były ławki i stoły, niestety cześć z nich puszczała żywicę… Myślę, że wielu gości już tam nie wróci.