Włoskie płytki do łazienki o niewielkich rozmiarach. Jak urządzić małą łazienkę?

mała, jasna łazienka

Mała łazienka nie jest pomieszczeniem, które łatwo urządzić. Dlaczego? Przede wszystkim z uwagi na to, że na niewielkim metrażu należy umieścić wszystko, co niezbędne. Tak, by jednocześnie nie przytłaczało to wnętrza. Co więcej, najlepiej, gdy pomieszczenie nie będzie tylko funkcjonalne, ale i piękne. Stylu łazience nadadzą włoskie płytki. Jakie? Podpowiadamy, jak urządzić małą łazienkę.

Jakie płytki do małej łazienki?

Dawniej w większości domów kładziono małe płytki. Na podłogę wybierano kafelki kwadratowe 30 na 30 centymetrów. W przypadku ścian również, a nawet dość często płytki ścienne miały jeszcze mniejsze wymiary. Dzisiaj sprawa ma się zupełnie inaczej. Modne stały się płytki wielkoformatowe. Popularne są te o powierzchni 60 na 60 centymetrów, ale wybiera się również większe.

Rodzi się więc pytanie, czy takie płytki pasują do każdego pomieszczenia? Czy można położyć je również w małej łazience? Okazuje się, że tak. Co więcej, wybierając płytki łazienkowe rektyfikowane, określane również jako bezfugowe, można stworzyć niemalże jednolitą powierzchnię.

To pozwala optycznie powiększyć przestrzeń. Widać więc, że nie tylko można położyć w łazience duże płytki, ale wręcz nawet warto pokusić się o takie rozwiązanie. Dzięki temu pomieszczenie będzie wyglądać na większe.

Dlaczego tak się dzieje? Wybierając małe płytki, musimy się liczyć z tym, że będzie w nich wiele fug. To nie tylko problem podczas sprzątania. Tak wiele linii, punktów łączących, powoduje, że powierzchnia zdaje się być bardziej pocięta. Taki chaos sprawia więc, że łazienka wygląda na jeszcze mniejszą.

Z pewnością warto pomyśleć o dużych płytkach na podłogę. A co ze ścianami? Tutaj w zależności od tego, czy mówimy o ściance pod prysznicem, czy nad geberitem – będą inne potrzeby. W sytuacji, gdy ściana ma pełnić również funkcję dekoracyjną, dobrze jest postawić nawet na drobniejsze kafelki, ale o luksusowym wykończeniu. Takie na pewno będą włoskie płytki łazienkowe. Czym się charakteryzują?

Włoskie płytki do małej łazienki

Płytki włoskie słyną na świecie przede wszystkim z tego, że cechuje je wyjątkowa precyzja wykonania. Włosi to miłośnicy piękna, więc przykładają wagę do każdego detalu. Z wyczuciem tną materiał, dlatego włoskie płytki, jak żadne inne, wyróżniają się dokładnością. To jest bardzo ważne podczas wykańczania łazienki. Włoskie płytki podłogowe pozwalają na dokładne wyłożenie podłoża, bez konieczności robienia dużej fugi. Nie trzeba nimi bowiem niwelować różnic w długości i szerokości kafelków. Tak niestety bywa przy gresie niektórych producentów.

Ponadto, płytki podłogowe włoskie cechuje wysoka wytrzymałość. Ma to ogromne znaczenie zwłaszcza w małych pomieszczeniach. Nagromadzenie ceramiki na małej przestrzeni bardzo obciąża podłoże.

Płytki łazienkowe włoskie to nie tylko gwarancja precyzyjnego wykończenia, wytrzymałości, ale i dekoracyjności. Włosi kochają otaczać się pięknymi rzeczami, więc nawet takie elementy wyposażenia, jak gres, muszą być dekoracyjne. Wówczas z pozoru minimalistyczne kafelki, będą miały luksusowe wykończenie.

Jak urządzić małą łazienkę?

A co zrobić, by mała łazienka pięknie się prezentowała i była praktyczna? Na pewno należy dobrać piękne płytki, o możliwie dużym formacie – tak, żeby nie było konieczności ich przycinania. Wówczas uniknie się fug.

Ponadto w małym pomieszczeniu doskonale sprawdzą się płytki polerowane. Dzięki połyskowi będą odbijać światło i sprawiać, że łazienka będzie wyglądała na większą. To samo tyczy się mebli. Jeśli wstawiać szafki, to najlepiej takie na wysoki połysk.

Warto wybrać jak największe lustro łazienkowe. Niektórzy decydują się nawet na wyklejenie ściany lustrem na wymiar, żeby jego powierzchnia była jak największa. Nie ma co się dziwić, to doskonały trick pozwalający na optyczne powiększenie przestrzeni.

W małej łazience warto również przemyśleć wybór ceramiki. Choć prysznic wydaje się być mniejszy niż wanna, to jednak brodzik w połączeniu z kabiną może przytłaczać. Lepiej postawić na kabinę typu walk-in. Przezroczysta ścianka i brak brodzika pozwolą na optyczne powiększenie pomieszczenia.

A co umywalką? Małych rozmiarów nablatowa misa będzie lepsza, niż duża szafla łazienkowa ze wpuszczanym zlewem.

2 Comments

  1. Myślałem o włoskich płytkach, ale te ceny są dość… przerażające! Wykończenie łazienki to ogromne koszty, nawet jak się nie szaleje przy wyposażeniu. Nie umiem aż tyle dać za płytki. Nawet jeśli są tak wyjątkowe.

  2. Ja bym dała, jeśli miałabym gwarancję, że się nie rozwalą, jak coś mi na podłogę upadnie. Mam jednak słabość do pięknych rzeczy. Zwłaszcza włoskich:)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *