Wymiana opon w aucie, co kobieta musi wiedzieć o wymianie opon samochodowych?
Wymiana opon najczęściej wykonywana jest w warsztatach i decydują się na nią kierowcy niezależnie od płci. Wybierając usługi fachowca, można mieć pewność, że opony zostały wymienione w odpowiedni sposób, wyważono je i nie będą sprawiały problemów podczas jazdy. Co jeszcze warto wiedzieć o wymianie opon samochodowych? Kiedy należy zmienić opony na nowe?
Wymiana opon samochodowych w warsztacie
W Polsce opony wymienia się najczęściej 2 razy w roku: przed sezonem zimowym i przed sezonem letnim. Usługa ta powinna być przeprowadzana przez fachowców, w końcu chodzi o zachowanie bezpieczeństwa na drodze. Wymiana opon jest zadaniem dla wyspecjalizowanych serwisów jak top-autoserwis.pl, gdzie zostanie ona przeprowadzona w sposób kompletny, np. z wyważeniem kół. Skorzystanie z usług takich warsztatów to duża wygoda, ale i oszczędność czasu. Samodzielna wymiana opon wymaga użycia specjalistycznych narzędzi, przydaje się także wiedza, która pozwoli ocenić np. stan bieżnika. Fachowcom takie zadanie zajmie kilka, kilkadziesiąt minut, a kierowca będzie miał pewność, że wszystko zostało wykonane, jak należy. Niektóre tego typu warsztaty oferują również przechowywanie opon, jeśli ktoś nie ma u siebie na to miejsca, może się na to zdecydować. Jest to oczywiście usługa płatna, ale nie kosztuje ona zbyt wiele.
Kiedy opony trzeba wymienić?
Nie wystarczy jedynie pamiętać, że przed zimą i latem trzeba wymienić opony. Zużywają się one cały czas i nie są „na zawsze”. Warto więc od czasu do czasu przyjrzeć im się i ocenić ich stan. Po czym rozpoznać, że opony trzeba wymienić?
- Zużycie bieżnika. Analizując stan opon, należy szczególną uwagę zwrócić na bieżnik, a raczej jego głębokość. Jeśli jest mniejsza niż 1,6 mm, wówczas opony kwalifikują się do wymiany i trzeba kupić nowe. Nie można jednak z tym zwlekać. Jazda na zużytych oponach może nie być bezpieczna.
- Uszkodzenia. Opony mogą też ulegać uszkodzeniom. Winne temu mogą być wyrwy w drodze, krawężniki itp. Różnego rodzaju uszkodzenia opon są niebezpieczne i mogą stanowić realne zagrożenie podczas jazdy. Jeśli widoczne jest pęknięcie lub rozerwanie, wówczas najlepiej udać się do wulkanizatora.
- Przebicia. Zdarza się, że opona zostaje przebita. Nie zawsze wiąże się to z wymianą na nowy egzemplarz. W niektórych przypadkach opona może zostać naprawiona przez wulkanizatora.
- Wybrzuszenia. Sugestią, że opony należy wymienić na nowe, mogą być także zauważalne wybrzuszenia, rozwarstwienia, drobne pęknięcia. O czym one mogą świadczyć? O tym, że opony są po prostu zbyt stare, żeby na nich jeździć, nawet jeśli głębokość bieżnika jest jeszcze dopuszczalna.
Zdarza się, że problemy z oponami kierowca odczuje bardziej bezpośrednio. Jeśli podczas prowadzenia zauważalne będzie drżenie kierownicy, zacznie ona wibrować, to również może być sygnał, że stan opon trzeba skontrolować. Być może zostały one uszkodzone, doszło do nierównomiernego zużycia bieżnika lub spadku ciśnienia w oponie. Po zauważeniu takich objawów warto udać się do warsztatu, by zdiagnozować problem.