5 sposobów, by przestać się przejmować

Postać skacze na tle zachodu słońca

Przeważnie niekorzystne sytuacje, które nas spotykają powodują, że w głowie uruchamiamy lawinę złych myśli. Przejmowanie się to domena nie tylko osób słabszych psychicznie i pesymistów, ale wszystkich ludzi, którzy lubią zamartwiać się na zapas. Jak zatem sprawić by czarny scenariusz zamienił się w pozytywne przeżycie? Poznaj 5 sposobów, by przestać się przejmować.

  1. Działanie zamiast zamartwiania
  2. Logiczne myślenie
  3. Pozytywne przekonanie
  4. Uświadomienie strachu
  5. Rozładowanie napięcia

1. Działanie zamiast zamartwiania

Ile razy kiedy coś idzie nie po twojej myśli zamiast działać zaczynasz panikować? No właśnie, pewnie za każdym razem. A gdyby tak przekuć to twoje marudzenie na konkretne czynności? Jeśli posprzeczałaś się z partnerem, przeproś lub napisz maila z przeprosinami. Kiedy szef jest na ciebie zły, bo zawaliłaś, wytłumacz mu spokojnie dlaczego tak się stało i powiedz, że będziesz następnym razem uważać. Staraj się zmieniać jednak tylko to, na co możesz mieć wpływ, a jeśli nie masz na coś wpływu, odpuść sobie po prostu ten temat. Zajmij się czymś przyjemnym lub konstruktywnym.

Zabawne emotikony

2. Logiczne myślenie

Może zabrzmi to po prostu śmiesznie, ale kiedy jesteś w napięciu nie myślisz logicznie. Zastanów się więc czy warto poświęcić rzeczy, która cię trapi więcej jak jedno mrugnięcie? Złośliwy komentarz lub czyjaś kwaśna mina nie stanowią powodów do tego, by się nimi przejmować. Przejmuj się tylko tym, co możesz zmienić, co leży w zasięgu twoich działań. Nie snuj zatem czarnych scenariuszy zdarzeń, które jeszcze nie miały miejsca i może nigdy nie zaistnieją.

3. Pozytywne przekonanie

Malkontenci mają gorzej. Tak, naprawdę. I nie jest to złośliwość losu, który chce jeszcze kopać leżącego. W tym wypadku leżący sam wymierza sobie kopniaki. Pamiętaj, że nie można zrobić wszystkiego perfekcyjnie, a dążenie do ideału jest bardzo wyczerpujące i rzadko kiedy sprawia, że coś wychodzi lepiej. Pozytywne przekonanie to także pewna siła, która zamiast wpływać destrukcyjnie na twoje myśli sprawia, że nie poddajesz się negatywnym emocjom tylko szukasz pozytywnych aspektów danej sytuacji. Jak zatem przestać się przejmować? Warto pewne rzeczy odpuścić i śmiało iść dalej.

4. Uświadomienie strachu

Zawsze to, co jest oswojone i uświadomione przestaje być takie straszne, więc jeśli zdasz sobie sprawę, że ogarnia cię lęk, przestanie cię on paraliżować i wpływać na twoje życie, a ty zdobędziesz nad nim przewagę. Teraz zastanów się gdzie konkretnie lokuje się twój strach czyli jakich wątpliwości dotyczy. Najlepiej napisz to na kartce i zadaj sobie pytanie dlaczego akurat tej rzeczy się boisz. Jeśli nie będziesz w stanie konkretnie odpowiedzieć, znaczy to, że twój strach jest nieuzasadniony i nie warto się tak bardzo przejmować. Szanse, że coś potoczy się źle są takie same jak w przypadku, że coś potoczy się dobrze.

Kobieta medytuje

5. Rozładowanie napięcia

Napięcie możesz rozładować na kilka sposobów. Jednym z nich są ćwiczenia – możesz wybierać między ćwiczeniami rozciągającymi, jogą, joggingiem lub aerobikiem. Każda aktywność fizyczna doskonale rozluźnia ciało. Również napoje takie jak uspokajająca herbata z melisy potrafią pomóc w sytuacjach napięcia emocjonalnego. Pamiętasz o tym, by poświęcić sobie 15 minut czasu dziennie? To absolutne minimum, by zachować zdrowie i komfort psychiczny. W tym czasie zrób coś miłego – zafunduj sobie aromatyczną kąpiel lub przygotuj jakieś pyszne małe co nieco do zjedzenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *