Dlaczego kaszmir jest drogi? Gdzie kupować ubrania dobrej jakości, kaszmirowe, jedwabne…?

kozy kaszmirskie pasą się na łące

Kaszmir to bardzo miękki, lekki i ciepły materiał, który jest produkowany z sierści kóz kaszmirskich. Określa się go mianem najdroższej wełny świata. Z kaszmiru szyte są szale, swetry, sukienki, kardigany, a nawet skarpetki. Co sprawia, że ten materiał jest tak wyjątkowy i drogi?

Dlaczego kaszmir jest drogi?

Kaszmir pochodzi z sierści kóz kaszmirskich, które żyją głównie w Himalajach, w Mongolii, Chinach i Iranie. Jednak z tego gatunku kóz można pozyskać niewielką ilość wełny — zazwyczaj tylko około 150 gramów czystego kaszmiru rocznie z jednego osobnika. Ponadto pozyskiwanie tego surowca jest pracochłonne i odbywa się tylko raz w roku. O wyjątkowości tego surowca świadczy również to, że włókna kaszmiru są wyjątkowo delikatne, miękkie i lekkie, a jednocześnie oferują znakomitą izolację termiczną, co jest cenione w produkcji odzieży. Miękkość kaszmiru wynika z grubości włókien, które są znacznie cieńsze niż standardowa wełna. Należy również wspomnieć o tym, że proces produkcji kaszmiru jest bardzo skomplikowany i czasochłonny, wiele etapów produkcji nadal wykonuje się ręcznie, co dodatkowo podnosi koszty.

Gdzie kupować wysokojakościowe ubrania z kaszmiru i jedwabiu?

Kupowanie odzieży z materiałów wysokiej jakości, takich jak kaszmir czy jedwab, wymaga nieco więcej uwagi, zwłaszcza jeśli chcesz mieć pewność co do autentyczności i jakości materiału. Aby być przekonanym o tym, że ubrania, które masz zamiar kupić, są naprawdę wysokiej jakości, należy szukać sklepów specjalizujących się w luksusowej odzieży. Dobre butiki często oferują produkty od znanych projektantów i marek, które są synonimami jakości, takie jak Loro Piana czy Brunello Cucinelli dla kaszmiru. Jeśli chodzi o znane na całym świecie marki, które słyną z szycia luksusowych elementów garderoby, to dobrym przykładem może być Hermes (np. jedwabne koszule), czy Burberry (kaszmirowe szale).

Robiąc zakupy w internecie, warto odwiedzać strony takie jak Net-a-Porter, Farfetch czy SSENSE, które oferują szeroki asortyment odzieży od renomowanych projektantów i są dobrze znane z dbałości o autentyczność produktów.

Jak rozpoznać prawdziwy kaszmir?

Co ciekawe, przeglądając oferty sklepów odzieżowych, stosunkowo często można natknąć się na ubrania szyte z kaszmiru, czy jedwabiu. Zwykle ich cena jest wyższa od odzieży wyprodukowanej z innych materiałów, jak np. len, czy wełna. Warto jednak zastanowić się nad autentycznością surowca, który posłużył do uszycia oferowanych elementów garderoby.

Rozpoznawanie prawdziwego kaszmiru wymaga skierowania uwagi na kilka istotnych detali, które pomogą odróżnić go od imitacji lub materiałów niższej jakości. Przede wszystkim prawdziwy kaszmir jest niezwykle miękki i gładki. Jeśli materiał jest szorstki lub drapie, może to być znak, że jest to mieszanka kaszmiru z innymi włóknami lub w ogóle nie jest kaszmirem. Ponadto wysokiej jakości kaszmir zwykle charakteryzuje się równym, precyzyjnym splotem. Nierówności i luźne sploty mogą wskazywać na gorszą jakość. Dodatkowo niska cena często wskazuje na niską jakość lub fałszywy produkt. Jeśli oferta wydaje się zbyt dobra, aby mogła być prawdziwa, prawdopodobnie tak jest.

Jeśli planujesz zakupy kaszmirowych ubrań, to pamiętaj o naszych wskazówkach, aby nie wydać pieniędzy na produkt słabej jakości. Jeśli nosisz kaszmirowe ubrania, podziel się z nami w komentarzu, jak można je rozpoznać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *