Wyprawa w góry, kajak, wspinaczka — jakie i gdzie kupić ubrania sportowe?

sportowe ubrania w góry

Wycieczki w góry, wyprawa kajakowa, czy wspinaczka to popularne sposoby na spędzanie wolnego czasu. Nic zresztą w tym dziwnego, są to niezwykle korzystne rodzaje aktywności i to z wielu względów. Nie mniej ważne jest, aby się do tego odpowiednio przygotować, chociażby poprzez zakup odpowiednich ubrań. Co i gdzie warto kupić przed rozpoczęciem nowej przygody? Jakie ubrania sportowe mogą okazać się niezbędne?

Jakie ubrania przydadzą się podczas wyprawy w góry?

Podczas wyprawy w góry ważne jest, aby być przygotowanym na różnorodne warunki pogodowe i terenowe. Pierwsza wycieczka w góry to nie lada wyzwanie. Kompletując strój na taką wyprawę, warto zadbać, aby miał on różne warstwy. Świetnym rozwiązaniem jest wobec tego zakup bielizny termoaktywnej, która pomaga w odprowadzaniu potu od ciała, co jest istotne w utrzymaniu ciepła i suchości. Kolejna warstwa powinna pełnić rolę izolacji. Polar, wełna merino lub syntetyczne materiały izolacyjne, takie jak PrimaLoft, są dobrym wyborem. Grubość warstwy izolacyjnej należy dostosować do temperatury i intensywności aktywności. Ostatnia warstwa to kurtka przeciwdeszczowa lub wiatrówka. Ponadto przydadzą się również spodnie trekkingowe, czapka, oraz dobrej jakości obuwie górskie.

Strój do wspinaczki – o czym nie można zapomnieć?

Strój do wspinaczki powinien zapewniać komfort, swobodę ruchów oraz bezpieczeństwo. Podstawa to:

  • koszulka, wybierz koszulkę z oddychającego materiału, który szybko odprowadza wilgoć. Dobrze, jeśli jest ona dopasowana, by nie zahaczać o skały lub sprzęt,
  • spodnie do wspinaczki, powinny być wytrzymałe, elastyczne i zapewniać pełną swobodę ruchów. Ważne, aby były odpowiednio długie i nie krępowały ruchów, szczególnie w stawach kolanowych i biodrowych,
  • bielizna, bielizna sportowa, która odprowadza wilgoć, zapewniając komfort przez cały dzień.

Ponadto konieczne jest zabranie ze sobą specjalnych butów do wspinaczki, rękawiczek, kasku i wielu innych akcesoriów, bez których wspinanie się jest po prostu niebezpieczne.

Jak ubrać się na kajak?

W tym wypadku również warto zadbać o to, by strój składał się z kilku warstw, z czego pierwszą powinna stanowić koszulka z szybkoschnącego materiału. Najlepiej wybrać taką, która uszyta jest z materiału syntetycznego lub z wełny merino, która odprowadza wilgoć i zachowuje ciepło, nawet gdy jest mokra. Kolejna jest warstwa izolacyjna, która sprawdzi się w chłodniejsze dni. Może to być polar, który bardzo dobrze ogrzewa.

Warto mieć ze sobą także kurtkę przeciwdeszczową, wodoodporne spodnie, oraz buty wodoodporne lub sandały do wody. Na pewno przydadzą się także czapka z daszkiem lub kapelusz.

Gdzie kupować ubrania sportowe?

Obecnie możliwości jest naprawdę wiele. Do wyboru są sklepy sportowe, sklepy specjalistyczne z odzieżą stworzoną z myślą m.in. o wyprawach w góry, czy wspinaczce. Warto również zaglądać do outletów i na wyprzedaże. Osoby, które mają już większe doświadczenie i chcą rozwijać swoje pasje, często zaglądają na targi i eventy sportowe, gdzie prezentowane są najnowsze akcesoria, a także ubrania przeznaczone do różnego rodzaju aktywności.

A czy Ty lubisz aktywnie spędzać czas? Jeśli masz sprawdzone patenty na skompletowanie ubioru w góry, na kajak, czy wspinaczkę, to koniecznie napisz o tym w komentarzu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *