Ile kosztuje rozwód? Ile wynoszą opłaty sądowe, ile kosztuje pomoc adwokata?

Napis rozwód

Rozwód to trudne doświadczenie dla każdego, niestety wiąże się nie tylko ze stresem, ale także ze sporymi kosztami. Te w większości są ustalone odgórnie według przepisów, które co jakiś czas podlegają nowelizacji. Ile konkretnie trzeba jednak zapłacić? Jak wyglądają opłaty sądowe, adwokat, jakie mogą być koszty dodatkowe?

Koszty rozwodu – co jest brane pod uwagę?

Chcąc wziąć rozwód trzeba się liczyć z tym, że nie jest to takie proste jak mogłoby się wydawać. Po pierwsze należy spełnić wszystkie niezbędne formalności, czyli złożyć odpowiednie dokumenty do sądu, uiścić opłaty, a także uzbroić się w cierpliwość. Orzekanie o rozwodzie może potrwać wiele miesięcy, choć zarówno czas, jak i koszty rozwodu będą uzależnione od konkretnej sprawy.

Do kosztów trzeba zaliczyć: opłaty sądowe, pomoc adwokata, a także opłaty dodatkowe, w zależności od tego czy będzie to orzekanie o winie, czy bez. Ustalanie podziału majątku, powoływanie biegłych, ustalanie alimentów za dziecko czy to, kto ma być jego opiekunem także wliczają się do kosztów dodatkowych.

Ile kosztują opłaty sądowe?

Opłaty sądowe, to koszty które musi ponieść każdy, kto stara się o rozwód. Wymienia się tutaj opłatę sądową od złożonego wniosku w wysokości 600 zł. Jeżeli chcemy domagać się podziału majątku, należy do liczyć do tego kolejne 1000 zł, a gdy wspólnie się składa wniosek o podział, wówczas płaci się 300 zł. Do wyboru mamy dwie opcje – rozwód bez orzekania o winie i z orzekaniem, przy czym to drugie podnosi koszty. Do tego trzeba też doliczyć koszty za separację – 600 zł i unieważnienie małżeństwa – 200 zł. Gdy chcemy sądownie ustalić istnienie lub nieistnienie małżeństwa, wówczas trzeba zapłacić 200 zł.

Ile kosztuje adwokat?

W trakcie rozwodu nie ma konieczności korzystania z usług adwokata, jednak wsparcie prawne może być przydatne. Oczywiście taka pomoc dodatkowo kosztuje, trzeba też liczyć z obowiązkową opłatą od dokumentu pełnomocnictwa, która wynosi 17 zł. Z kolei jeżeli chodzi o koszty wsparcia kancelarii prawnej, adwokat od rozwodów, np. adwokat-krzyzak.pl wycenia swoją pomoc biorąc pod uwagę stopień skomplikowania sprawy. Liczy się także posiadane doświadczenie, renoma, wielkość samej kancelarii oraz miejscowość, w której się znajduje. Przepisy określają jednak stawkę minimalną, która wynosi 720 zł. Standardowo za pomoc adwokata, przy najprostszej sprawie płaci się ok 1500 zł wzwyż.

Jakie są koszty dodatkowe?

Ogólne koszty rozwodu będą zależały od danej sprawy. Najtaniej z pewnością wyjdzie rozwód bez orzekania o winie i z wspólnym ustaleniem podziału majątku. Takie kwestie jak orzekanie o winie, ustalenie podziału majątku, ustalenie opieki nad dzieckiem, alimenty, a także powoływanie biegłych sądowych te koszty znacząco podwyższają. Jeżeli w toku sprawy pojawią się nowe niuanse, wydatki mogą wzrosnąć nawet kilkukrotnie. Do dodatkowych kosztów należy zaliczyć także specjalistów sądowych, wydających opinię (ok 50 – 100 zł), mediatorów (150 zł za spotkanie), wywiad środowiskowy (80 zł). Każdy odpis orzeczenia także ma swoją cenę (6 zł za stronę), tak jak i za orzeczenie eksmisji małżonka (200 zł) oraz prowadzenia mediacji pomiędzy małżonkami (do 450 zł).

Kto płaci za rozwód – jak obniżyć koszty?

W najtańszym wariancie, rozwód może kosztować nas nieco ponad 1000 zł, gdy jest bez orzekania o winie, bez mediacji, przy wspólnym ustaleniu podziału majątku i bez pomocy prawnej. Koszty te jednak wzrastają wraz z skomplikowaniem sprawy. Kto za to płaci? Podstawową opłatę sądową za wniosek płaci osoba, którą go składa. Jeżeli wygra ona sprawę, otrzymuje zwrot. To samo dotyczy kwestii opłacenia prawników, co istotne jest przy orzekaniu o winie. Jeżeli wygra się sprawę – druga strona opłaca prawnika byłego współmałżonka oraz własnego. Jeżeli sąd orzeknie rozwód z winy obu stron, wówczas każdy opłaca własnego adwokata. Warto też pamiętać, że zasądzona kwota za pomoc prawną to najczęściej 720 zł lub wielokrotność tej kwoty i jeżeli adwokat kosztował nas więcej, wówczas różnice trzeba pokryć samodzielnie.

Co jeżeli nie stać nas na opłaty? Jeżeli złożymy wniosek do sądu o zwolnienie z ponoszenia kosztów z racji złej sytuacji majątkowej, wówczas możemy dostać adwokata czy radcę prawnego z urzędu, a także zostać zwolnieni z opłat całościowo lub częściowo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *