Jak dbać o paznokcie?

malowanie paznokci

Dłonie, paznokcie są wizytówką każdej osoby – nie tylko kobiet, ale i mężczyzn. Warto wiedzieć, jak o nie zadbać, by prezentowały się zdrowo i pięknie. Podpowiadamy, jak dbać o paznokcie na dłoniach.

Jak skracać paznokcie?

Pierwszą istotną kwestią jest to, jak obcinać paznokcie. Wbrew pozorom ma to znaczenie, czy wybierze się nożyczki, czy skróci się płytkę pilnikiem. Niestety często, gdy obcina się paznokcie, to sprawia się, że zaczynają się rozdwajać. Najlepiej jest więc piłować je papierowym lub szklanym pilnikiem. Ruch powinien być jednostronny. Pilnik należy trzymać pod kątem 45 stopni.

Jaka długość paznokci jest najlepsza? Wiele zależy od naszych upodobań. Są kobiety, które noszą bardzo długie paznokcie i takie, które mają króciuteńkie jak mężczyźni. Warto wziąć pod uwagę styl życia. Długie paznokcie łatwiej się łamią i rozdwajają. Krótkie nosić powinny osoby, które dużo piszą na klawiaturze.

Wycinanie skórek wokół paznokci

W sprzedaży są cążki do usuwania skórek, ale prawda jest taka, że lepiej samodzielnie ich nie usuwać. Dlaczego? To miejsce, które odpowiada za wzrost paznokcia. Jeśli będziemy wycinać, odrywać lub odgryzać (sic!) skórki, to może dojść do zakażenia. Co więcej, podcinane skórki szybciej odrastają i twardnieją. Wiadomo, że wyglądają nie za ciekawie, gdy narastają na płytkę. Jak sobie z nimi poradzić? Najlepiej odsuwać je drewnianym radełkiem, wcześniej zmiękczając odpowiednim preparatem. Można też po kąpieli, gdy są rozmoczone, delikatnie odsuwać je ręcznikiem.

Jaka odżywka do paznokci?

Samo skracanie płytki i odsuwanie skórek to za mało. Paznokcie należy odżywiać, by rosły zdrowo i pięknie się prezentowały. Po każdym myciu rąk lub innym ich kontakcie z wodą, należy nałożyć na nie krem. Mydło wysusza skórę.

Oczywiście niezbędne są też odżywki. W sklepach można kupić wiele gotowych, ale ich skład pozostawia wiele do życzenia. Właśnie dlatego lepiej postawić na domowe metody. Świetnie sprawdza się wcieranie olejku rycynowego w paznokcie. Do wzmocnienia przydaje się oliwa z oliwek. Jak jej użyć? Najlepiej delikatnie podgrzać oliwę i zamoczyć w niej paznokcie. Warto robić to na noc, by po zabiegu nałożyć bawełniane rękawiczki. Taki zabieg dobrze jest powtarzać 2-3 razy w tygodniu.

Jak malować paznokcie?

Wiele kobiet nie wyobraża sobie nie nosić nie pomalowanych paznokci. Można to robić, ale najlepiej z głową. Warto wiedzieć, że do zmywania niezbędny jest zmywacz, a on najczęściej ma aceton w składzie, który niszczy płytkę paznokci.

Istotne jest, by przed malowaniem lakierem, zwłaszcza takim o intensywnym kolorze, nałożyć na paznokcie podkład. Dzięki temu uniknie się przebarwienia płytki, a sam lakier utrzyma się znacznie dłużej.

Jednak to nie wszystko. Warto położyć pa lakierze trzecią warstwę – preparat nawierzchniowy, który uchroni płytkę, zwłaszcza końcówki przed powstawaniem odprysków. Dzięki temu dłużej paznokcie będą się pięknie prezentować.

To nie wszystko. Warto wiedzieć, że na stan paznokci wpływa też sposób żywienia. W diecie nie powinno zabraknąć wapnia, białka, żelaza, cynku i krzemu. Często zawarte są w suplementach, ale lepiej szukać ich źródła w żywności.

Troska o paznokcie to również unikanie kontaktu dłoni z chemią. Detergenty naruszają naturalną barierę lipidową. Warto zakładać gumowe rękawice do wszystkich prac porządkowych w domu.

Zimą, gdy temperatura spada należy nosić rękawiczki! Mróz także ma na dłonie bardzo negatywny wpływ.

Osoby, które obgryzają paznokcie tym bardziej powinny z tym skończyć. To je zniekształca, zaburza barierę odpornościową, z czego biorą się zakażenia bakteryjne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *