Jak dbać o zęby? 5 sposobów na piękny uśmiech

Kobieta z zawiniętym ręcznikiem na głowie

Pielęgnacja zębów nie powinna ograniczać się jedynie do ich mycia 2 razy dziennie, chociaż to oczywiście podstawa. Oprócz tego istnieje szereg innych czynności, które można wykonać, żeby wzmocnić zęby i długo cieszyć się ich świetnym wyglądem. Jak więc zadbać o piękny uśmiech?

Myj zęby regularnie

Według większości stomatologów zęby powinno być się co najmniej 2 razy dziennie, rano i wieczorem. Oczywiście idealnym rozwiązaniem byłoby mycie ich po każdym posiłku, żeby resztki pokarmów nie zalegały w szczelinach międzyzębowych, stając się przy tym siedliskiem bakterii i przyczyniając się do rozwoju próchnicy. Jeśli nie mamy takiej możliwości, żeby myć zęby po każdym posiłku, żujmy gumę, oczywiście bez cukru.

Wybierz dobrą szczoteczkę

Najwięcej problemów mają osoby, które przywiązane są do tradycyjnych szczoteczek. Mogą wybierać spośród tych o włóknach miękkich, średnich i twardych. Te pierwsze przeznaczone są dla osób, które mają szczególnie wrażliwe dziąsła. Drugie natomiast używane są przez większość ludzi, czyli tych, którzy nie mają większych problemów z dziąsłami. Trzecie są rzadko wybierane, głównie sięgają po nie osoby, które mają problemy z kamieniem nazębnym. Tradycyjne szczoteczki nie czyszczą niestety tak dobrze jak elektryczne. One mają po kilkadziesiąt tysięcy obrotów na minutę, dzięki czemu potrafią wyczyścić zęby, ale i przestrzenie pomiędzy nimi. Nowością są szczoteczki soniczne, które rozbijają zalegającą płytkę nazębną ultradźwiękami.

Nitkuj zęby

Nitkowanie to również ważna czynność podczas pielęgnacji jamy ustnej. Pozwala na usunięcie zalegających pokarmów z przestrzeni, do których nie dosięgła szczoteczka, nawet ta elektryczna. Nitkować zęby należy również regularnie, po każdym myciu. Nić dentystyczna powinna być fluorowana i lepiej wybierać tę przypominającą tasiemkę niż nitkę, taka nie tylko lepiej czyści, ale jest też delikatniejsza dla zębów.

Stosuj płukanki

Płukanki to także istotna część codziennej pielęgnacji. Nie tylko dzięki nim usuwamy resztki pokarmów, ale też pozbywamy się bakterii z jamy ustnej i przywracamy jej prawidłowe pH. Płukanki można dobrać do konkretnych problemów stomatologicznych. Dostępne są produkty do nadwrażliwych zębów, wybielające, usuwające przykry zapach z ust, zapobiegające krwawieniom dziąseł. Oprócz nich płukanki można kupić także w delikatniejszej wersji – dla dzieci.

Odwiedzaj stomatologa

Regularne kontrole u stomatologa pozwalają na wyleczenie małych ubytków i zachowanie zębów w dobrym stanie. Ponadto, leczenie zębów na wczesnym etapie jest zwyczajnie mniej bolesne niż wtedy, kiedy do akcji musi wkroczyć większe wiertło lub czas na leczenie kanałowe, czy ostatecznie wyrywanie. Przyjmuje się, że do dentysty warto wybrać się 2 razy w ciągu roku. Podczas takich wizyt warto zdecydować się na czyszczenie zębów. Popularnymi zabiegami wybieranymi w gabinetach stomatologicznych, są scaling i piaskowanie, które pozwalają na usunięcie odkładającego się kamienia na zębach, który przyczynia się do rozwoju bakterii w jamie ustnej i próchnicy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *