Co to jest niedoczynność tarczycy? Objawy niedoboru hormonów tarczycy

blondynka

Jedną z najczęściej występujących chorób hormonalnych jest niedoczynność tarczycy. Co to jest, jakie są objawy niedoboru hormonów tarczycy oraz w jaki sposób leczy się tę chorobę? Postaramy się odpowiedzieć na najważniejsze pytania.

Co to jest niedoczynność tarczycy?

Niedoczynność tarczycy jest zaburzeniem spowodowanym przez niedostateczną produkcję hormonów przez przysadkę mózgową.

Przysadka odpowiada za produkcję TSH, czyli hormonu tyreotropowego, który pobudza tarczycę do wytwarzania dwóch kolejnych hormonów: T3 (trijodotyroniny) oraz T4 (tyroksyny), wpływających na prawidłowe funkcjonowanie metabolizmu czy produkcję ciepła.

Najczęściej występującymi przyczynami niedoczynności tego gruczołu jest choroba Hashimoto, czyli autoimmunologiczne zapalenie tarczycy, ale także stan po operacyjnym usunięciu tarczycy lub po leczeniu jodem promieniotwórczym. Może to być również wynik stosowania leczenia hormonalnego w przypadku nadczynności gruczołu (wtedy przechodzi się w tzw. niedoczynność polekową). Trzeba jednak wiedzieć, że jest to również choroba uwarunkowana genetycznie, na rozwój której nie ma się wpływu.

Zaburzenie to może objawiać się w dwóch postaciach: subklinicznej oraz pełnoobjawowej. W pierwszym przypadku, bez wykonania podstawowych badań, trudne jest wykrycie choroby, ponieważ nie daje ona zauważalnych objawów, które skojarzone byłyby z problemami hormonalnymi. W przypadku pełnoobjawowej niedoczynności tarczycy występują jedne z poniższych symptomów.

Jakie są objawy niedoboru hormonów tarczycy?

Do najczęstszych objawów niedoczynności tarczycy należy zmęczenie oraz senność, uczucie ciągłego zimna, zaburzenia pamięci, depresja. Osoby u których zaczyna się choroba zauważają też znaczący przyrost masy ciała, który nie jest spowodowany zmianą stylu odżywiania się. Kobiety skarżą się również na suchą skórę oraz słabe, wypadające włosy.

Objawy te często łączone są z przemęczeniem, brakiem snu, stresem, szczególnie w początkowym okresie rozwoju zaburzeń pracy tarczycy. Z tego względu osoby, w rodzinie których występowała niedoczynność tego gruczołu powinny regularnie badań poziom hormonów. Trzeba też wiedzieć, że statystycznie na tę chorobę częściej zapadają kobiety. Jest to ważna informacja, ponieważ zbyt niski poziom TSH może powodować problemy z zachodzeniem w ciążę.

A jak wykrywa się niedoczynność tarczycy? Konieczne jest wykonanie badania krwi, w którym oznaczane są hormony TSH, T3 i T4. Lekarze często zlecają również badanie USG, które wyklucza lub potwierdza występowanie choroby Hashimoto.

Jak leczyć zaburzenia pracy tarczycy?

Obecnie niedoczynność tarczycy leczy się poprzez przyjmowanie syntetycznej lewotyroksyny w postaci tabletek. Regularne przyjmowanie tych leków powoduje uzupełnienie brakującego hormonu oraz ustabilizowanie wyników. Najczęściej muszą być one przyjmowane do końca życia, a pacjent podlega okresowym badaniom TSH.


To najważniejsze informacje na temat niedoczynności tarczycy. Jeśli zauważysz u siebie podobne, niepokojące objawy, od razu zgłoś się do lekarza i powiedz mu o Twoich spostrzeżeniach. Pamiętaj, że praca tarczycy wpływa na cały organizm, dlatego jak najszybciej trzeba wyregulować poziom brakujących hormonów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *