Jak kupić samochód? Nowy, używany? Kredyt, leasing?
Zmieniając auto, często zastanawiamy się, czy zdecydować się na nowe, czy używane? Samochód z tzw. drugiej ręki będzie niewątpliwie tańszy od tego z salonu, ale jednak będzie używany, a to rodzi wiele pytań o sprawność i wiarygodność danego pojazdu. Pozostaje jeszcze kwestia formy sfinansowania zakupu. W poniższym artykule podpowiadamy, czym kierować się podczas kupowania samochodu, aby wyjść na tym korzystnie.
Kredyt czy leasing na zakup samochodu?
Każdy kupujący auto ma możliwość wyboru między kredytem samochodowym a leasingiem. Przed podjęciem decyzji należy sprawdzić każdą opcję z osobna, aby móc wybrać korzystniejszą ofertę. Kredyt samochodowy to kredyt celowy. Oznacza to, że zarówno banki, jak i pozabankowe instytucje, pokrywają 100% kosztów związanych z zakupem, a udzielone środki mogą być przeznaczone tylko i wyłącznie na konkretny cel. Na to, ile finalnie będzie nas kosztowało takie wsparcie finansowe, ma wpływ wiele zmiennych, zatem do kredytu samochodowego warto się przygotować, czytając porady, które ułatwiają przejście przez cały ten proces. Zaciągając kredyt samochodowy mamy do wyboru dwie możliwości. Pierwsza to konieczność przedłożenia zaświadczenia o dochodach oraz wpłacenie wkładu własnego. Druga opcja daje możliwość wzięcia kredytu bez większych formalności. Zarówno banki, jak i instytucje pozabankowe, zabezpieczają się przed zagrożeniem niespłacania zobowiązania poprzez zestaw rejestrowy, przewłaszczenie, depozyt karty pojazdu oraz cesję z praw polisy AC.
Z kolei leasing stanowi przekazanie praw do użytku danego pojazdu. Leasingodawca jest właścicielem prawnym, który przekazuje samochód leasingobiorcy będący zobowiązanym do uiszczania opłaty za użytkowanie auta. Innymi słowy, jest to forma wypożyczania, które opłaca się w ratach. Leasing dzieli się na finansowy inaczej kapitałowy oraz operacyjny. Przy leasingu operacyjnym czas użytkowania jest zazwyczaj krótszy niż okres całkowitego zużycia i nie może zawierać ona klauzuli o ewentualnym wykupie. Z kolei w leasingu kapitałowym czas użytkowania zazwyczaj trwa tyle, co okres amortyzacji samochodu i możliwe jest zawarcie klauzuli o wykupie.
Zarówno na koszt kredytu samochodowego, jak i wysokość rat leasingowych ma wpływ wiele czynników. Dlatego nie obejdzie się bez dokładnego porównania poszczególnych ofert i dostosowania ich do indywidualnych możliwości. Warto skorzystać w takiej sytuacji z porad doradcy finansowego, który z pewnością będzie umiał znaleźć najkorzystniejszą ofertę.
Samochód nowy czy używany?
Odpowiedź na to pytanie nie jest oczywista ani jednoznaczna. Wszystko zależy od oczekiwań oraz indywidualnych potrzeb i oczywiście możliwości finansowych. Niewątpliwie największą zaletą nowego samochodu jest jego nowość. Być może brzmi to, jak wyuzdany frazes, jednak tak to wygląda w rzeczywistości. Nieużywane wnętrze, nowy lakier, żadnych rys, w środku pachnie nowością, nie trzeba martwić się o awarie, ponieważ wszystko zostanie naprawione na gwarancji. Któż z nas nie marzy o posiadaniu nowego samochodu bez przetarć i plam na siedzeniach, zużytej kierownicy itp.? Co więcej, w przypadku nowych samochodów nie ma problemu z nieznaną historią pojazdu. Jednak nowy samochód bardzo szybko traci na wartości. Po nawet dwóch latach użytkowania może kosztować już o połowę mniej. W przypadku używanego samochodu ten najgorszy okres już minął i z roku na jego wartości traci się coraz mniej. Nawet koszty ewentualnych napraw są niższe niż różnica w stosunku do spadku wartości auta. Poza tym nie ma co się oszukiwać, zakup samochodu z salonu to bardzo duży koszt. Porównywalny często z zakupem mieszkania lub większym remontem. To fakt. Dlatego też większość ludzi zmuszona jest do zakupu auta używanego ze względu na ograniczone środki finansowe. Jednak takie auto to nie gruchot, który zaraz się rozpadnie. Właściciele sprzedawanych samochodów, chcąc zarobić na nich jak najwięcej, oddają je do gruntownej naprawy, aby móc wystawić na sprzedaż sprawne i zadbane auto. W ten sposób zyskują obie strony.
Decyzja o zakupie nowego czy używanego samochodu oraz o sposobie finansowania zależy zawsze od indywidualnej sytuacji. Wszelkie aspekty muszą być dokładnie rozważone, aby zakup był korzystny.