Co to jest optymalizacja podatkowa?

Podatki

Optymalizacja podatkowa jest jednym ze sposobów na to, aby płacić niższe podatki w firmie. Na czym polega? I jak ją przeprowadzić? Przedstawiamy korzyści wynikające z optymalizacji podatkowej.

Czym jest optymalizacja podatkowa?

Optymalizacją podatkową nazywane są działania mające na celu zmniejszenie obciążeń podatkowych lub całkowite uniknięcie ich płacenia. Co istotne, nie chodzi tutaj o obchodzenie prawa, tylko o podejmowania takich decyzji, które wpłyną na zmniejszenie wydatków podatkowych w legalny sposób. I co najważniejsze, nie można tego utożsamiać z uchylaniem się od opodatkowania.

Aby wszystko odbywało się zgodnie z obowiązującymi przepisami, optymalizację podatkową najczęściej przeprowadzają doświadczone biura rachunkowe, jak jasta.pl/optymalizacja-podatkowa.html. Co ciekawe, ze względu na to, że jest to skomplikowany proces, nie każdy księgowy ma go w swojej ofercie.

Jakie są cele optymalizacji podatkowej?

Jaki jest główny cel optymalizacji podatkowej? Zmniejszenie ilości i wielkości obciążeń finansowych. Dąży się do tego, aby uniknąć płacenia podatków w jak największym obszarze, choć jak zostało to już wspomniane – wszystko musi odbywać się zgodnie z prawem. Najczęściej, aby to osiągnąć, analizowane są przychody i koszty, forma prowadzenia działalności czy sposób dotychczasowego rozliczania się.

Proces ten można podzielić na 3 etapy: planowanie, oszczędzanie podatkowe oraz unikania opodatkowania.

Jak można uniknąć płacenia podatków?

Jakie działania można przeprowadzić w przedsiębiorstwie, aby uniknąć płacenia podatków? Jednym z pierwszych kroków, jaki powinni podjąć właścicieli firm, to zmiana formy organizacyjno-prawnej, np. zamiana spółki kapitałowej na osobową, utworzenie spółki europejskiej czy działanie w specjalnej strefie ekonomicznej. To, które rozwiązanie zostanie wybrane, powinno w głównej mierze zależeć od sposobu funkcjonowania firmy.

Innymi przykładami optymalizacji podatkowej jest łączenie źródeł przychodu, stosowanie uproszczonych zaliczek na podatek dochodowy, amortyzacja czy zmiana formy opodatkowania na bardziej korzystną dla przedsiębiorstwa. Można także obniżyć podatek należny czy skorzystać ze zwolnienia podmiotowego z VAT. Istotne jest jednak, aby podejmowanie tych wszystkich decyzji zostało poprzedzone gruntowną analizą sytuacji finansowo-prawnej firmy.

Jakie działania podatkowe są nielegalne?

Jak zostało to już wspomniane, unikanie, a uchylanie się od opodatkowania to dwie różne kwestie. W pierwszym przypadku wszystkie działania są legalne, w drugim natomiast polega to niezastosowaniu się do obowiązujących przepisów, co skutkuje konsekwencjami karnymi w razie wykrycia nieprawidłowości. Czego nie wolno robić w ramach „optymalizacji” podatkowej?

Ukrywać części dochodów, zaniżać należny podatek, nie wystawiać dokumentu sprzedaży czy zaliczać prywatnych wydatków właścicieli firm do kosztów firmowych.

 

Optymalizacja podatkowa jest skomplikowanym przedsięwzięciem, do którego wymagane jest posiadanie dużej wiedzy podatkowej. Dlatego nie powinna być przeprowadzana na własną rękę, lecz z pomocą doświadczonych specjalistów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *