Jak uwolnić się od toksycznego związku?
Nie ma nic gorszego jak tkwienie w toksycznym związku. Połową sukcesu jest tutaj uświadomienie sobie, że chora relacja przynosi więcej cierpienia niż szczęścia. Jak jednak uwolnić się od toksycznego partnera? Przeczytaj nasz poradnik.
- Objawy toksycznego związku
- Jak podjąć decyzję o uwolnieniu się z toksycznej relacji?
- Jak rozstać się z toksycznym partnerem?
- Jak żyć po rozstaniu?
Objawy toksycznego związku
Toksyczny związek jest jak „złota klatka”, z której partnerzy nie mogą się uwolnić. Z jednej strony ich więź jest tak silna, że nie potrafią żyć bez siebie, a z drugiej strony bliskość wywołuje ciągłe starcia i nieporozumienia. Bywa też tak, że jedno z partnerów nie chce i nie może się zmienić, a prośby, by iść na terapię spotykają się ze sprzeciwem. Kiedy jedna osoba jest ignorowana lub zmuszana do rezygnacji z pewnych elementów swojego życia (na przykład spotkań z przyjaciółmi) to znak, że relacja jest mocno zaburzona.
Kiedy jednak przerwać toksyczny związek? Kiedy już nie potrafisz normalnie żyć, kiedy każdy dzień u boku toksycznego partnera staje się koszmarem. Oczywiście, Ty nadal go kochasz, ale zaczynasz już mieć świadomość, że dłużej już nie wytrzymasz. Objawami toksycznego związku bardzo często są: szantaż emocjonalny, chorobliwa zazdrość, poczucie osamotnienia, przemoc fizyczna.
Jak podjąć decyzję o uwolnieniu się z toksycznej relacji?
Przede wszystkim Twoja decyzja musi być nieodwołalna. Jeśli będą nachodziły Cię jeszcze jakieś wątpliwości, warto raz na zawsze się z nimi rozprawić. Między innymi może być to przekonanie, że drugiej takiej osoby nie znajdziesz. Naturalnie, takie myślenie jest błędem, ponieważ uwalniając się z toksycznego związku dajesz sobie szansę na to, by normalnie żyć u boku kogoś innego. Powtarzanie sobie, że wszystko jakoś przeminie, więc i burze w Waszym związku, jest mylne. Ludzie rzadko kiedy zmieniają się, a jeśli od dłuższego czasu relacji nie da się uzdrowić, można już tylko z niej zrezygnować. Nie odkładaj jednak swojej decyzji na później – im szybciej zadziałasz, tym lepiej.
Jak rozstać się z toksycznym partnerem?
Teraz przyszła pora na najtrudniejsze zadanie. Musisz zakomunikować partnerowi, że opuszczasz go i opuszczasz na zawsze. Najlepiej zapisz sobie na kartce wszystko, co chcesz powiedzieć i trzymaj się tej listy – pomoże Ci ona przejść przez rozmowę w sposób dobitny i konkretny. Samą konwersację najlepiej zacznij od tego, że decyzja jest już podjęta i nic jej nie zmieni. To w pewien sposób wytrąci Twojemu partnerowi wszystkie asy z rękawa – udaremnisz mu manipulowanie Twoją osobą.
Bardzo ważne jest też, by rozmowa przebiegała w sposób spokojny. Nie obwiniaj dlatego partnera o to, że zmarnował Ci życie – lepiej powiedz „czułam się samotna, nie miałam wsparcia”. I jeszcze jedno – nie daj się wciągnąć w żadne emocjonalne gierki. Zaakceptuj też to, że Twój partner może chcieć rozstać się po swojemu czyli zrobić Ci awanturę, zrzucić winę na Ciebie lub zalać się potokiem łez.
Jak żyć po rozstaniu?
Pierwsze tygodnie po rozstaniu mogą być naprawdę trudne, tym bardziej, że mogą Cię nękać wyrzuty sumienia lub będą do Ciebie wracały wspomnienia wspólnie spędzonych chwil. Najlepiej zaplanować na ten czas wiele aktywności, po to, by nie mieć zbyt wiele czasu na rozmyślania. Nie dawaj się też namówić na spotkanie z byłym partnerem i nie odbieraj jego telefonów, nie czytaj sms-ów. Przypominaj sobie za to powody rozstania, wszystkie te rzeczy, które doprowadziły do podjęcia takiej, a nie innej decyzji.