Oczyszczalnie przydomowe – jaką wybrać? Od czego zależy wybór technologii oczyszczalni ścieków?
Dzisiaj coraz więcej osób, które z różnych powodów nie mogą podłączyć się do kanalizacji, decyduje się na montaż nie szamba, a przydomowej oczyszczalni ścieków. Dlaczego? Przede wszystkim z uwagi na względy higieniczne, ale i ekologiczne, a także… ekonomiczne. Jeśli zalety są przekonujące, wówczas pozostaje kwestia wyboru oczyszczalni. Od czego zależy?
- Rodzaje przydomowych oczyszczalni ścieków
- Od czego zależy wybór technologii oczyszczalni ścieków?
- Oczyszczalnie przydomowe – jaką wybrać?
Rodzaje przydomowych oczyszczalni ścieków
Okazuje się, że dzięki popularności rozwiązania, jakim jest przydomowa oczyszczalnia, pojawiło się wiele jej rodzajów. Po to, by móc dopasować ją do własnych potrzeb i możliwości. Takie nowoczesne oczyszczalnie przydomowe porównasz i łatwiej wybierzesz dzięki ekodren.pl, gdyż na stronie podano szczegółowe informacje. Dzięki temu znacznie łatwiej jest zdecydować się na konkretną technologię.
Najprościej przydomowe oczyszczalnie podzielić z uwagi na ich rodzaj. W ten sposób da się wyróżnić:
- oczyszczalnie z drenażem rozsączającym – są to oczyszczalnie beztlenowe. W nich jest zbiornik gnilny, w którym dochodzi do fermentacji ścieków. Wymagane jest więc stosowanie odpowiednich preparatów bakteryjnych. Oprócz zbiornika gnilnego, konieczny jest jeszcze drenaż rozsączający. To do niego trafiają pozostałe zanieczyszczenia. To najczęściej układ podziemnych rur, dzięki którym ścieki są rozsączane do gruntu.
- oczyszczalnie biologiczne – w nich w zbiorniku znajduje się materiał filtracyjny oraz błona biologiczna złożona z mikroorganizmów, które oczyszczają ścieki. Dzięki wysokiemu stopniowi oczyszczenia, woda otrzymana w ten sposób może spływać do rowów melioracyjnych, do rzek lub do gruntu. W przypadku tego typu przydomowej oczyszczalni, warto zamontować osadnik wtórny.
- oczyszczalnie tunelowe – w nich proces oczyszczania jest podobny do tego, jaki występuje w przyrodzie. Taki system składa się z osadnika gnilnego i tuneli infiltracyjnych. Oprócz mechanicznego oczyszczania, konieczne jest tlenowe, a ponadto dodatkowe przefiltrowanie w tunelach rozsączających.
Od czego zależy wybór technologii oczyszczalni ścieków?
Szukając przydomowej oczyszczalni ścieków, należy przede wszystkim uwzględnić kilka czynników. To one mają wpływ na cały przebieg procesu. Przede wszystkim znaczenie ma wielkość działki. Im większa, tym lepiej. Można wówczas pozwolić sobie na oczyszczalnię drenażową. Na małych działkach sprawdza się tylko oczyszczalnia tlenowa.
Wybór technologii oczyszczalni ścieków zależy od tego, jakie są warunki gruntowe. W zasadzie największe znaczenie ma tutaj to, w jakim stopniu ziemia jest przepuszczalna. Istotny jest też poziom wód gruntowych.
W tym wypadku ważne jest również to, jakie jest ukształtowanie terenu. Zwłaszcza to, jak jest ona pochylona względem dróg dojazdowych.
Nie można zapomnieć i o ciekach wodnych oraz usytuowaniu względem nich działki. Ma to znaczenie przede wszystkim w przypadku pozbywania się ścieku oczyszczonego.
Oczyszczalnie przydomowe – jaką wybrać?
W zasadzie odpowiedź nasuwa się sama. Najlepiej wybrać oczyszczalnię przydomową taką, jaką można postawić na działce. Często okazuje się, że ograniczona powierzchnia, wysoki poziom wód gruntowych lub słaba przepuszczalność gruntu sama z góry narzuca jedyne możliwe rozwiązanie.