Co warto wiedzieć, kiedy mieszkasz, pracujesz, wychowujesz dziecko w Holandii?

Amsterdam

Skąd Polacy mieszkający w Holandii mogą czerpać wiedzę dotyczącą życia w tym kraju? Co trzeba wiedzieć, jeżeli chcesz mieszkać, pracować i wychowywać dzieci w Holandii?

Życie w Holandii – skąd brać informacje?

Skąd Polacy mieszkający, pracujący i wychowujący dzieci w Holandii mogą brać wiadomości? Kiedy mieszka się na obczyźnie (zresztą nie tylko wtedy), bardzo ważny jest dostęp do informacji. Dziś najłatwiej oczywiście znaleźć je w internecie. Warto wybierać te serwisy informacyjne, które są skierowane do holenderskiej Polonii, ponieważ oprócz przedstawiania ogólnych krajowych wiadomości koncentrują się na tych, które dla Polaków mieszkających w Holandii mają szczególne znaczenie. Bieżące wiadomości z Holandii, również te istotne dla rodziców, znajdziesz w serwisie glosPOLSKI.nl, łącznie z poradami dotyczącymi życia w Niderlandach.

Wynajem mieszkania w Holandii

Mieszkanie można wynająć, korzystając z usług agencji nieruchomości albo na własną rękę. W przypadku skorzystania z usług agencji mamy większą pewność, ale trzeba się liczyć z dodatkowymi kosztami prowizji. Żeby wynająć mieszkanie bez pośredników trzeba tylko mieć dowód tożsamości. Agencje natomiast mogą wymagać dodatkowych dokumentów – stałej umowy o pracę i zaświadczenia o dochodach od pracodawcy lub urzędu skarbowego.

Na cenę wynajmu wpływają przede wszystkim metraż, standard i lokalizacja mieszkania. Średni miesięczny koszt wynajmu to od 200 do 400 euro za pokój, od 600 do 1300 euro za kawalerkę i od 800 do 2500 euro za kilkupokojowe mieszkanie.

Praca w Holandii

Polacy w Holandii najmowani są przede wszystkim do pracy tymczasowej, przede wszystkim do prac sezonowych w rolnictwie i ogrodnictwie. Ale to nie znaczy, że nie da się znaleźć w Niderlandach stałej posady. Dużo ofert dotyczy też pracy w fabrykach i magazynach. Polacy zatrudniani są tam nie tylko jako pracownicy fizyczni, ale też na stanowiska związane z przyjmowaniem zamówień i ogólnie procesami logistycznymi. Pilnie poszukiwani są też absolwenci zawodówek do zawodów konkretnych, takich jak na przykład mechanicy, blacharze, lakiernicy, kierowcy.

Jeśli chodzi o wynagrodzenie, to w Holandii można się uskarżać na wiekówki, czyli zarobek zależny od wieku pracownika. Dwóch pracowników na tym samym stanowisku, wykonujących te same czynności, może otrzymywać różną stawkę godzinową w zależności od stażu pracy.

Opieka nad dzieckiem w Holandii

Rodzice powinni wiedzieć, jak wygląda w Holandii system opieki nad dzieckiem. Urlop macierzyński w tym kraju jest stosunkowo krótki – trwa 16 tygodni. Dlatego niemowlęta wcześnie trafiają do kinderopvang, czyli żłobka. Są to prywatne placówki, które jednak podlegają kontroli państwa. Może w nich przypadać od 3 do 8 dzieci na opiekuna (dokładna liczba zależy od ich wieku). Żłobki są czynne najczęściej do godziny 18.30. Dni i godziny przebywania dziecka w żłobku są ustalane indywidualnie w zależności od sytuacji rodzinnej.

Żłobki zapewniają program edukacyjny. Często natomiast nie zapewniają wyżywienia – rodzice muszą przynosić dla dziecka własne posiłki. Pobyt w żłobku kosztuje z reguły około 8 euro za godzinę.

Alternatywą dla żłobka jest wynajęcie gastouder, certyfikowanej opiekunki, zajmującej się dziećmi w swoim domu. Ceny są podobne jak w żłobkach, ale godziny pracy bardziej elastyczne, co docenią rodzice pracujący w nietypowych godzinach.

Jeżeli dziecko nie wymaga opieki całodobowej, to po ukończeniu 2,5 lat może uczęszczać do peuteropvang, zapewniającego edukację przedszkolną. Taka placówka ma dziecko uspołeczniać, przyzwyczajać do nauki i wyrównywać niedostatni rozwojowe, by nie wpływały na późniejsze rezultaty w szkole. Szczególnie dużą uwagę poświęca się w nich rozwojowi mowy. Większość dzieci przebywa w takiej placówce przez pół dnia dwa razy w tygodniu.

Ponieważ dzieci do 12 lat nie powinny same przebywać w domu, przewidziano dla nich też opiekę pozaszkolna. Świetlice dla dzieci szkolnych są prowadzone prywatnie. Mogą one zapewniać opiekę również w czasie wakacji i w wolne od nauki dni powszednie. Zwykle nie zapewniają jednak posiłków.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *