Pierwsze objawy ciąży. Po czym poznać, że jesteś w ciąży?

Kobieta w ciąży siedzi na moście

Objawy ciąży wcale nie są takie oczywiste jak się powszechnie uważa. Bardzo łatwo pomylić je z niestrawnością, grypą czy zwykłymi dolegliwościami uzależnionymi od cyklu miesięcznego. Pierwsze najbardziej prawdopodobne objawy można zauważyć dopiero w okolicach 4. tygodnia. Po czym więc poznać, że jesteśmy w ciąży?

Stajesz się bardziej nerwowa

To pierwszy objaw, który można zauważyć dosyć wcześnie, bo według niektórych specjalistów, nawet po 10. dniach od zapłodnienia. Charakterystyczne są wtedy nagłe zmiany nastroju. W jednej chwili skaczemy z radości, by za chwilę pogrążyć się w totalnym smutku i płakać do końca dnia. To może być znak, że jesteśmy w ciąży, ale równie dobrze może to być zespół napięcia przedmiesiączkowego, więc wahania nastroju nie powinny być głównym wyznacznikiem odmiennego stanu. Jeśli jednak jesteśmy przekonane, że to nie czas na PMS, winowajcą może okazać się progesteron odpowiedzialny za zagnieżdżenie się zarodka i utrzymanie ciąży.

Jesteś chronicznie zmęczona

Jeśli niezależnie od tego, czy codziennie jeździsz rano do pracy, czy masz inne obowiązki, czy zwyczajnie leżysz w łóżku, a czujesz się bardzo zmęczona, to również może być znak, że jesteś w ciąży. Poczucie zmęczenia nie jest jednak takie samo jak zawsze. Wiąże się ono z faktem, że organizm zaczyna się przygotowywać do odmiennego stanu, a nasze samopoczucie w tym przypadku również warunkowane jest przez progesteron.

Masz wilczy apetyt lub nie masz go wcale

O zachciankach kobiet w ciąży powstało wiele legend. Prawda jest taka, że na początku mogą dotyczyć nas same skrajności, czyli albo ciągle chce nam się jeść i lubimy dziwne połączenia pokarmów, których wcześniej np. nie próbowałyśmy(odpowiedzialne za to jest zmniejszenie kwasowości soków żołądkowych), albo wprost przeciwnie – nie możemy wręcz patrzyć na jedzenie. To również mogą być sygnały, że udało nam się zajść w ciążę.

Masz tkliwe piersi

Bolesne i nabrzmiałe piersi są również charakterystyczne dla pierwszych objawów ciąży. Dzieje się tak dlatego, że komórki gruczołowe zaczynają powoli przygotowywać się do produkowania pokarmu. Piersi stają się lepiej ukrwione, naczynia krwionośne rozszerzają się, co często widoczne jest przez skórę.

Przestajesz miesiączkować

Ten objaw mogą zauważyć tylko kobiety, które regularnie miesiączkują i bardzo dobrze znają swój organizm. Jest to charakterystyczny objaw tego, że jesteśmy w ciąży. Mylący może być jednak etap zagnieżdżania się zarodka, ponieważ czasem może towarzyszyć temu krwawienie, co czasem odbierane jest jako miesiączka.

Masz mdłości

To klasyczny już objaw na wczesnym etapie ciąży. Mdłości i wymioty można mieć przez cały pierwszy trymestr, a potrafią one skutecznie utrudnić życie. Szybciej się męczymy i nie mamy najlepszego nastroju. Na szczęście są skuteczne naturalne metody, jak można z mdłościami walczyć. Najbardziej pomocny jest imbir, który można dodawać do różnych potraw. Dostępne są także w aptekach preparaty na bazie imbiru, które również pomagają w walce z mdłościami i wymiotami podczas pierwszych tygodni ciąży.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *