Dlaczego warto mieć adwokata podczas rozwodu? 5 powodów

podpisywanie dokumentów rozwodowych

Gdy rozpada się małżeństwo i konieczny jest rozwód, wiele osób zastanawia się, czy skorzystać z pomocy adwokata. Czy jest on potrzebny, gdy nie ma orzekania o winie? Przedstawiamy 5 powodów, dla których warto skorzystać ze wsparcia adwokata podczas rozwodu.

  1. Sprawy porozwodowe
  2. Czas postępowania rozwodowego
  3. Obciążenie psychiczne
  4. Obecność na rozprawie o rozwód
  5. Profesjonalne postępowanie rozwodowe

1. Sprawy porozwodowe

Przede wszystkim, zaczynając niejako od końca, warto zaznaczyć, że adwokat rozwodowy pomaga również po rozwodzie: http://adwokatrodzinny.wroclaw.pl. W sytuacji, gdy zapadnie wyrok, to właśnie prawnik będzie w stanie realnie ocenić, czy orzeczenie sądu jest słuszne i co najważniejsze – czy warto się od niego odwoływać. Trzeba bowiem wiedzieć, że jeżeli wniesie się bezskuteczną apelację, wówczas ponosi się koszty procesu II instancji. Nie mówiąc o tym, że jeśli apelacja nie będzie właściwie przygotowana – nie będzie spełniała wymogów formalnych i nie będzie przygotowana w sposób staranny, wówczas sprawa zostanie przegrana.

Adwokat po rozwodzie przyda się również, gdy będą jakiekolwiek problemy przy podziale majątku, wspólnym zajmowaniu mieszkania, czy przy opiece nad dziećmi. Warto więc pomyśleć o tym, co po rozwodzie, gdy zastanawiamy się, czy brać prawnika do rozwodu.

2. Czas postępowania rozwodowego

W sytuacji, gdy podejmuje się decyzję o rozwodzie, chce się jak najszybciej być po wszystkim. Niestety sprawy sądowe są czasochłonne. Często samo to, jaki złoży się pozew może sprawę przyspieszyć, bowiem dobrze napisany nie wzbudzi podejrzeń sądu i nie będzie wzywał do uzupełnienia informacji. Właśnie dlatego zdecydowanie lepiej jest zlecić to prawnikowi. Zwłaszcza, gdy rozwód ma się odbyć z orzeczeniem o winie, gdyż tutaj spawa jest znacznie bardziej skomplikowana.

3. Obciążenie psychiczne

Nawet dla osoby, która potrafi emocje trzymać na uwięzi, sprawa rozwodowa jest trudna. Nie mówiąc o tych z nas, którzy gorzej radzą sobie w tak stresujących sytuacjach. Właśnie dlatego zdecydowanie lepiej jest skorzystać z pomocy adwokata, który wykaże się podejściem, które pozwoli przejść przez wszystko w spokojny sposób. Zadba też o komfort psychiczny od strony formalnej – skompletuje wszystkie dokumenty, dostarczy je do sądu w odpowiedniej formie i terminie. Nie można zapomnieć i o tym, że sama obecność na sali rozwodowej osoby, która jest po tek samej stronie barykady, może być ogromnym wsparciem.

4. Obecność na rozprawie o rozwód

Decydując się na skorzystanie z pomocy adwokata podczas sprawy rozwodowej, można ustanowić jego pełnomocnictwo. Wówczas nie ma konieczności stawiania się w sądzie na każdej rozprawie. Może wystarczyć tylko jeden raz, jako przesłuchanie strony. W sytuacji, gdy spotkanie z byłym partnerem jest stresujące, wówczas przydaje się posiadanie pełnomocnika. To on może składać wnioski, stawiać się na rozprawach, przesłuchiwać świadków.

5. Profesjonalne postępowanie rozwodowe

Decydując się na wsparcie adwokata podczas sprawy rozwodowej zyskuje się doradcę, który pomoże w profesjonalny sposób przejść przez całe postępowanie. Zwłaszcza, jeśli druga strona korzysta z pomocy prawnika. Wówczas siły są zrównoważone.

Co więcej, adwokat dzięki doświadczeniu i wiedzy ma świadomość, jak zabezpieczyć interesy klienta. Właśnie dlatego wie, jak składać wnioski, jak przesłuchiwać świadków itp. Co więcej, adwokat jest osobą opanowaną, więc nie poniosą go emocje, nie zestresuje się podczas rozprawy rozwodowej, dając tym samym przewagę przeciwnikom. W sposób opanowany będzie w stanie czuwać nad przebiegiem procesu, dbając o interes klienta.

Ponadto, to właśnie adwokat jest w stanie ocenić sytuację finansową i majątkową strony, by zadbać np. o to, by alimenty były zasądzone uczciwie, a często – nawet już w trakcie trwania procesu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *