Ile lat ma najstarsza polka, jak długo żyją polki?

Starsza kobieta

Długość życia człowieka zwiększa się coraz bardziej, co doskonale widać na przykładzie rosnącej średniej i dotyczy to zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Świetnym tego przykładem są także listy ludzi żyjących powyżej 100 lat. Przybywa zarówno stulatków, jak i tak zwanych superstulatków, czyli ludzi, przekraczających granicę powyżej 110 lat. Jak wygląda to w Polsce? Ile lat miała najstarsza kobieta i jak długo żyją polki?

Jak długo żyją ludzie?

Średnia długość życia na świecie systematycznie rośnie, choć wbrew temu co wielu sądzi, w dawnych czasach wcale nie była ona dużo niższa niż obecnie. Najczęściej jest tak, że określa się górną granicę wieku w momencie narodzin, ale im dłużej żyje człowiek, tym szansa na dotrwanie sędziwych lat jest coraz wyższa. W średniowieczu na przykład szacowało się, że ludzie żyli średnio około 35 lat, co nie oznacza, że nie było tam osób znacznie starszych, po prostu osoby młodsze częściej umierały z powodu wojen czy chorób.

Jednak w ciągu ostatnich 100 lat, średnia wieku bardzo gwałtownie wzrosła i jak w 1900 roku wynosiła ona 46 lat dla kobiet i mężczyzn, tak z danych z 2015 roku jest to już 71 lat. Szacuje się jednocześnie, że do roku 2030 ludzie będą przeciętnie żyli 75 lat, a w następnych latach wiek ten będzie rosnąć jeszcze bardziej.

Ile lat ma najstarsza Polka?

Średnia wieku to wynik, w którym zawarte są osoby zarówno starsze, jak i młodsze, a co za tym idzie, długość życia może wyglądać różne u różnych ludzi i wpływ ma na to wiele czynników. Wiele się ostatnio mówi o superstulatkach, czyli ludziach niezwykle wiekowych i jest to często komentowany w mediach.

W przypadku najstarszej polki obecnie na pierwszym miejscu znajduje się Tekla Juniewicz, urodzona w 1906 roku w Austro-Węgrach, która obecnie może pochwalić się wiekiem 114 lat i żyje obecnie w województwie śląskim. Z kolei najstarszą uznaną polką w ogóle, która jednocześnie żyła na emigracji jest Augusta Holtz, urodzona w Wielkopolsce w 1871 roku i zmarła w Stanach Zjednoczonych w 1986 roku, przeżywając 115 lat.

Najstarszą, ale niezweryfikowaną żyjącą polką, której wiek poddaje się w wątpliwość, jest Józefa Stankiewicz. Według różnych źródeł i zapisków miała ona przeżyć aż 138 lat i zmarła ona w 1959 roku. Nie jest to pewne, ponieważ w dawnych czasach nie prowadzono dokładnych kronik urodzin, fałszowało się je, albo w ogóle pomijano.

Il średnio żyją polki?

Średnia wieku, także w Polsce systematycznie rośnie i nie inaczej jest w przypadku kobiet, które jak wiadomo od dawna, żyją dłużej niż mężczyźni. Patrząc na dane z 2017 roku, wynika z nich, że obecnie długość życia kobiet w naszym kraju wynosi 81 lat. Oczywiście patrząc na województwa, a także biorąc pod uwagę mieszkanki miast i wsi, ta średnia może się nieco różnić.

Jaka jest średnia wieku w Polsce?

Biorąc pod uwagę wiek zarówno kobiet, jak i mężczyzn, można określić średnią długość życia dla całego kraju. Obecnie wynosi on około 77,8 lat dla całego społeczeństwa. Patrząc na szacunkowe dane i prognozy odnośnie rosnącego średniego wieku ludzi na świecie, można byłoby wnioskować, że w Polsce będzie tak samo. Nie jest. Od jakiegoś czasu zauważalny jest powolny spadek tej średniej. Przyczyn może być wiele – większa zachorowalność, gorsza opieka medyczna, gorsze warunki życia.

1 Comment

  1. Moim zdaniem za spadek średniej długości życia można winić też stres, niestety na co dzień mamy coraz więcej nerwów i to się odbija na stanie zdrowia fizycznego i psychicznego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *