Jak chronić się przed smogiem?
Smog to przekleństwo naszych czasów i niestety wszyscy jesteśmy narażeni na jego niekorzystne działanie. Niestety nasze zdrowie na tym cierpi, dlatego musimy się przed nim jakoś chronić. W jaki sposób jest to możliwe i czy w ogóle?
- Czym jest smog?
- Rośliny antysmogowe a jakość powietrza w domu
- Unikaj wychodzenia z domu
- Pamiętaj o masce antysmogowej
- Zadbaj o dobrą dietę
- Bądź na bieżąco z alarmami antysmogowymi
Czym jest smog?
Smog to nic innego jak mgła zawierająca szereg zanieczyszczeń, wpływająca na jakość powietrza. Są to pyły i gazy będące efektem spalania zarówno węgla w piecach, jak i spalin w samochodach czy też wynikiem dostających się do powietrza odpadów z działalności zakładów przemysłowych. Dodatkowo, choć mało kto wie, istnieją dwa typy smogu: zwykły (londyński) i fotochemiczny (jak w Los Angeles). Czym się różnią? Pierwszy z nich zazwyczaj występuje w okresie zimowym w umiarkowanej strefie klimatycznej, drugi tworzy się w ciepłych miesiącach letnich, gdy temperatura przekracza 25 stopni.
O smogu mówi się wiele i to już od wielu lat, a niestety Polska znajduje się na niechlubnym szczycie zestawienia najbardziej zanieczyszczonych państw. W jaki sposób my, jako mieszkańcy możemy się przed smogiem uchronić? Oto kilka sposobów.
Rośliny antysmogowe a jakość powietrza w domu
Tak, są rośliny antysmogowe, a konkretnie takie, które pochłaniają szkodliwe związki chemiczne i usuwają je z otoczenia, pozostawiając czyste powietrze. Dobrze sprawdzają się więc w domach i mieszkaniach. Które rośliny najbardziej w tym pomagają? Można wymienić tutaj bluszcz pospolity, sansewierę gwinejską, palmę Areca, chryzantemę, dracenę odwróconą, epipremnum złociste, skrzydłokwiat czy wężownicę. Co ważne, w okresach dużego smogu, najlepiej powstrzymać się przed otwieraniem okien i to zarówno w domu, jak i samochodzie.
Unikaj wychodzenia z domu
Z racji tego, że alarmy antysmogowe działają dosyć sprawnie i na bieżąco rejestrują jakość powietrza, bez problemu można dowiedzieć się jak wygląda to w naszym mieście. Gdy smog jest większy, najlepiej ograniczyć do minimum wychodzenie z domu i jazdę samochodem. Czasem rzecz jasna wyjście jest koniecznością i nie zawsze da się przesiedzieć dzień i czy nawet kilka bez ruszania się, ale w takich przypadkach najlepiej przebywać na powietrzu jak najkrócej. Im dłużej oddychamy smogiem, tym poważniejsze konsekwencje. To samo dotyczy samochodu – jeżeli jest taka możliwość, lepiej zrezygnować z podróży tym środkiem transportu i przerzucić się na komunikację miejską lub pociąg.
Pamiętaj o masce antysmogowej
W Polsce coraz częściej można dostrzec ludzi poruszających się z maskami antysmogowymi na twarzy. Nie jest to jeszcze zbyt powszechny widok, jak choćby w Chinach, ale jednak coraz częstszy. Maski antysmogowe chronią nas przed wdychaniem zanieczyszczeń, co jednak istotne – najlepiej nie wybierać pierwszych lepszych i zdecydować się na lepsze modele, które są w stanie zatrzymać nawet 100% zanieczyszczeń.
Przydatne mogą być także oczyszczacze powietrza, czyli urządzenia, które można postawić w domu czy biurze. Pochłaniają one wszelkie zanieczyszczenia dzięki specjalnym filtrom.
Zadbaj o dobrą dietę
Jak dieta może mieć wpływ na smog? Na samo zanieczyszczenie powietrza nie wpływa w ogóle, ma jednak ogromne znaczenie dla naszego organizmu i tego, jak sobie będzie radził z zanieczyszczeniami. Zdrowa dieta, zawierająca witaminy A, C, E czy selen pomaga w neutralizacji szkodliwych związków chemicznych.
Bądź na bieżąco z alarmami antysmogowymi
Sposobów na zabezpieczenie się jest wiele, choć żadne z nich nie daje 100% pewności nie mówiąc już o długofalowym działaniu, jednak żeby zadbać o swoje zdrowie, trzeba jeszcze orientować się w tym, z jakim zanieczyszczeniem powietrza mamy do czynienia. Takie informacje można sprawdzać w internecie na stronach, które zbierają dane ze specjalnych stacji. Można także skorzystać ze specjalnych aplikacji na komórkę i ustawić powiadomienia, gdy jakość powietrza mocno się obniży. Inną możliwością jest zakup specjalnego podręcznego miernika, który sprawdza ilość kluczowych składników powietrza. Trzeba jednak uważać, ponieważ te urządzenia nie są najlepszej jakości i nie pokazują jakości powietrza w ogóle, a zmiany tych wartości.
Macie w domu oczyszczacz powietrza? Jesteście zadowoleni?