Jak urządzić mieszkanie w stylu boho?

Mieszkanie w stylu boho

Styl boho, który w latach 60-tych minionego wieku nazwany został stylem hippie, dziś przeżywa swój renesans. Wszystko zaczęło się jednak znacznie wcześniej, w XVIII wieku po rewolucji francuskiej, kiedy artyści zmuszeni byli do minimalistycznego stylu życia, więc wykazywali się także niezwykłą kreatywnością w urządzaniu wnętrz. Zobacz zatem jak zaaranżować pomieszczenia w stylu boho.

Czym charakteryzuje się styl boho we wnętrzach?

Na pewno styl boho nie jest minimalistyczny, pozwala natomiast wykazać się zmysłowi artystycznemu. Każdy może więc urządzić pomieszczenie według własnego gustu – ma być kolorowo i etnicznie. Wnętrze w stylu boho charakteryzuje się nagromadzeniem pamiątek z podróży, tych o wartości sentymentalnej oraz własnoręcznie wykonanych bibelotów.

Kreatywność podczas aranżacji mieszkania czy domu w stylu boho nie ma granic, możesz postawić zatem na barwne dywany, kolorowe poduszki, etniczne ozdoby na ścianach oraz wieloletnie szkatuły na biżuterię. Styl boho pozwala na zestawianie różnych faktur, barw i przedmiotów, ważne, by jednak nie zapanowała kakofonia, wszystko musi być utrzymane w duchu bohemy artystycznej, ale za to gustowne i stwarzające wrażenie przytulności.

Kolorowe poduszki na starej kanapie

Gdzie szukać mebli i tekstyliów do pomieszczeń w stylu boho?

Jeśli nie jesteś w tej dobrej sytuacji i nie posiadasz w domu antyków, możesz wybrać się na targ staroci lub poszukać starych mebli w komisach. Inną opcją jest także specjalne „postarzenie” własnych mebli tak, by wyglądały jak z minionych wieków. Gałki w drzwiach szafy lekko pokryte patyną, drewno, które lata świetności ma już dawno za sobą, ale jeszcze błyszczy dawnym blaskiem politury to elementy, które na pewno dodadzą wnętrzu charakteru. Barwnych tkanin możesz poszukać w sklepach z używanymi rzeczami lub samemu wykonać piękny pokrowiec lub patchworkową kapę na łóżko.

Dodatki w pomieszczeniach w stylu boho

Wnętrze w stylu boho jest celowo zatłoczone i sprawia wrażenie artystycznego nieładu. To tak jakby twórca przed chwilą opuścił swoją pracownię pozostawiając wszystko na widoku. Umiar nie jest tu wskazany, możesz zatem powyciągać z piwnicy stare plakaty, obrazki, ramki na zdjęcia. W pomieszczeniu zaaranżowanym w stylu boho nie może zabraknąć roślinności, powieś więc pod sufitem donice z bluszczem, postaw na szafkach olbrzymie kaktusy lub figowce. Ściany w stylu boho nie mogą pozostać gołe, najlepiej by wisiały tam obrazy stworzone przez ciebie, ale jeśli nie masz na tyle talentu artystycznego, możesz kogoś poprosić o ich namalowanie lub postawić na ciekawe gobeliny i makatki.

Ramki na zdjęcia z kamykami

Jaki klimat panuje we wnętrzach w stylu boho?

Na pewno nie możesz tu szaleć z nadmiernym oświetleniem. Zapomnij o jaskrawych halogenach i plafonach. Postaw na rozproszone i przydymione światło – takie najlepiej wydobędzie klimat wnętrza w stylu boho. Pomieszczenie ma być przytulne i sprawiać wrażenie nieco tajemniczego.

Minimalistyczny styl może być nie do przyjęcia dla osób, które są bardzo kreatywne i mają artystyczne dusze. Nie dla nich wyważone kolory i proste meble. Styl boho jest dla ludzi o naturze buntownika lub hipisa, lubiących poczuć wolność i swobodę oraz mieć nieskrępowane możliwości twórcze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *