Jak zachować zdrowie i dobrą formę podczas menopauzy?

Kobieta opala się na dworze

Menopauza, czyli okres przekwitania to trudny czas dla wielu kobiet. Stają się wtedy drażliwe, dokuczają im ciągłe wahania nastrojów, pogarsza się ich stan emocjonalny i zdrowotny. To wszystko dzieje się za sprawą zmian, jakie zachodzą w organizmie kobiety, z którymi nie potrafi sobie poradzić. Dlatego w poniższym artykule podpowiadamy, jak zadbać o siebie w trakcie okresu menopauzy i móc nadal cieszyć się życiem.

Co to jest menopauza?

Jest to fizjologiczny okres przekwitania przypadający kobietom w przedziale wiekowym 45 – 56 lat. Zaczyna się od nieregularnych miesiączek oraz zmian w ich obfitości, którym mogą towarzyszyć dodatkowo uderzenia ciepła, zaczerwienienia pojawiające się najczęściej na twarzy i dekolcie, kołatanie serca czy nadmierna potliwość. Menopauza to czas, w którym szybciej można przytyć, dlatego warto wiedzieć jak schudnąć (jejzdrowie.pl/kategoria/odchudzanie/), ponieważ tylko zbilansowana dieta pomoże uchronić się przed nadwagą oraz zminimalizować ryzyko wystąpienia poważnych chorób i schorzeń. Kobieta w okresie przekwitania często boryka się również z problemami z koncentracją i pamięcią. Do tego można jeszcze dodać ciągłe wahania nastrojów i bezsenność. Ze względu na pogarszający się humor często sięga po różnorodne smakołyki, którymi zajada smutki i które przez chwile, pozwalają jej czuć się lepiej. Niestety przekłada się to na jej wagę, która w tym czasie mocno idzie w górę.

Starsze panie trzymają się za ręce

Jak odżywiać się w okresie menopauzy?

W okresie przekwitania nadwaga jest częstym zjawiskiem, ponieważ metabolizm w tym czasie zwalnia, a w organizmie gromadzi się nadmiar płynów. Oczywiście nie ma mowy o głodowych dietach, które sieją tylko dodatkowe spustoszenie. Odpowiednio opracowana dieta pozwala rzucić nadmiar kilogramów, utrzymać prawidłową wagę oraz chroni kobietę przed takimi chorobami jak osteoporoza, schorzenia serca, czy cukrzyca. Z racji tego, że w tym okresie kości ulegają znacznemu osłabieniu i są bardzo podatne na złamania, lekarze zalecają wzmożoną suplementację wapnia i to najlepiej w jego naturalnej formie. Znajdziemy go w takich produktach jak nasiona selera, mak, sezam, biała fasola, soja, szczypiorek, szpinak i jarmuż. Nie można zapominać o cennej witaminie D. W polskim klimacie ciężko o jej naturalną formę (z wyjątkiem okresu letniego), dlatego w tym zakresie trzeba wspomagać się farmakologią. Najlepiej stosować tę stworzoną dla kobiet po 40 roku życia, które są idealnie dostosowane do potrzeb organizmu w tym przedziale wiekowym.

W okresie menopauzy bardzo ważne jest również zadbanie o zdrową perystaltykę jelit. W tym celu należy sięgać po pieczywo żytnie lub razowe, pełnoziarniste makarony, kasze i brązowy ryż. Niezwykle istotne są także oleje. Należy całkowicie zrezygnować z oleju spożywczego na rzecz lnianego, rzepakowego oraz częściej spożywać siemię lniane, tłuste ryby, nasiona chia oraz orzechy, ponieważ te produkty, są bogate w kwasy omega-3. Te zaś są niezbędne w profilaktyce chorób serca i mają korzystny wpływ na stan skóry oraz wspomagają pracę układu nerwowego. Należy zadbać również o odpowiednie nawodnienie i dziennie wypijać ok. 2,5-3 litrów wody mineralnej. Unikać trzeba mocnej kawy i herbaty oraz przerzucić się na słodzik dietetyczny. Zarówno kawę, jak i czarną herbatę można zamienić na zieloną herbatę, która ma działanie pobudzające i przy okazji, wspiera proces odchudzania oraz utrzymanie odpowiedniej wagi.

Jaka aktywność fizyczna w okresie menopauzy?

Aktywność fizyczna podczas menopauzy wspomaga dobrą kondycję organizmu, jak również pomaga zmniejszać nieprzyjemne jej dolegliwości. Wykonywane ćwiczenia muszą być bezpieczne, dostosowane do wieku oraz możliwości. Szczególną uwagę należy poświęcić tzw. aktywności lokomocyjnej, czyli skupić się raczej na chodzeniu oraz wchodzeniu po schodach, aniżeli na katorżniczych ćwiczeniach na siłowni. W okresie menopauzy najważniejszy jest ruch, który nic nie kosztuje, nie jest uciążliwy, a jego regularność pozwala chronić układ krążenia i stanowi skuteczną profilaktykę przed chorobami wieku starszego. Najlepszą aktywnością fizyczną w tym wypadku jest marsz oraz jego popularna w ostatnim czasie forma, czyli nordic walking. Jest to bardzo ciekawa forma spaceru, która angażuje cały organizm i jest odpowiednia dla każdego. Polecanie jest również pływanie, które zapewnia dobrą kondycję oraz wzmacnia i wysmukla całe ciało. Dla wzmocnienia mięśni zalecane są ćwiczenia z taśmami czy lekkimi ciężarkami. Z kolei dla zapewnienia silnych stawów warto wykonywać ćwiczenia rozciągające lub zapisać się na zajęcia z jogi, która zadba nie tylko o zdrowe ciało, ale także i duszę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *