Jak dbać o włosy przetłuszczające się?

brązowe, kręcone włosy

Dla każdego z nas włosy są bardzo ważnym atrybutem. Staramy się robić wszystko, by jak najlepiej się prezentowały. W trudnej sytuacji są posiadacze włosów przetłuszczających się. Podpowiadamy, jak dbać o tego typu włosy, by były w jak najlepszej kondycji.

Włosy przetłuszczające się – charakterystyka

O włosach przetłuszczających się mówimy w sytuacji, gdy po kilku godzinach od umycia nie prezentują się zbyt dobrze. Stają się oklapnięte, dzielą się, sprawiają wrażenie nieświeżych. Wszystko dzieje się za sprawą nadmiernej produkcji sebum. Gruczoły łojowe mogą źle pracować przez zaburzenia hormonalne, nieodpowiednią pielęgnację skóry głowy, niezdrową dietę, a także w wyniku zażywania niektórych leków. Wpływ mają również uwarunkowania genetyczne.

Mycie włosów przetłuszczających się

Przede wszystkim ważne jest, by włosy myć tak często, jak tego wymagają. Do łoju klei się kurz i brud. Jeśli więc włosy wymagają mycia codziennie, warto to robić, chociaż lepiej „przeciągnąć” je na dwa dni. Zwłaszcza, jeśli jedną z przyczyn nadmiernej produkcji łoju jest wysuszona skóra głowy. Włosy przetłuszczające się warto myć rano. Dzięki temu świeżo się wygląda przez cały dzień. Myte wieczorem rano mogą już źle się prezentować po przebudzeniu.

Istotne jest to, czym się myje włosy. Szampon nie powinien być ani zbyt słaby, ani zbyt mocny. Pierwszy nie zmyje całego sebum i nie poradzi sobie z zanieczyszczeniami. Drugi będzie wysuszał skalp. Szampon delikatny, ale oczyszczający nie powinien mieć w składzie silnych substancji drażniących – detergentów, a także SLS, SLES i innych silikonów, które dodatkowo mogą obciążać. Najlepiej co 3 dni myć głowę mocniejszym, a w pozostałe – słabszym kosmetykiem. Wiele osób zaleca mycie odżywką.

Istotne w myciu włosów przetłuszczających się jest nie tylko to, jak często się to robi i czego się używa, ale i sposób, w jaki się to robi. Przede wszystkim nie powinno się nadmiernie masować skóry głowy, gdyż to dodatkowo pobudza gruczoły łojowe. Co więcej, włosy należy myć w letniej wodzie, a spłukiwać wręcz zimną.

W awaryjnych sytuacjach do odświeżenia włosów można użyć suchego szamponu. Najlepiej domowej produkcji.

Odżywianie włosów szybko przetłuszczających się

Niektórzy mylnie uważają, ze włosy szybko przetłuszczające się nie wymagają odżywiania, gdyż sebum jest dla niech wystarczająca ochroną, a odżywki dodatkowo mogą takie włosy obciążać. Niestety o ile u nasady może tak być, o tyle na końcach szybko się wysuszają i niszczą.

Najlepiej maskę, odżywkę lub olejek nakładać na włosy przed ich myciem, np. godzinę wcześniej. To pozwoli je odżywić, ale po myciu – oczyścić z kosmetyków. Zaleca się stosowanie olejków naturalnych: rycynowego, jojoba, arganowego. Pomagają wyregulować pracę gruczołów łojowych. Nakłada się je na kilka godzin przed myciem, można np. na noc.

Jak suszyć włosy przetłuszczające się?

Na szybsze przetłuszczanie się włosów wpływ ma też ich przegrzewanie. Właśnie dlatego włosy należy krótko nosić po myciu w „turbanie”. Istotne jest też to, by używać tylko i wyłącznie zimnego nawiewu z suszarki, a najlepiej – pozostawiać do samodzielnego wyschnięcia. Włosy suszyć trzeba głową w dół.

Wskazówki dla osób o włosach tłustych

O czym jeszcze warto wiedzieć? Przede wszystkim należy unikać gorących kąpieli i nie ogrzewać mocno pomieszczeń. Czapki i inne nakrycia głowy powinny być przewiewne. Należy upinać włosy tak, by jak najrzadziej ich dotykać. Dzięki temu wolniej się przetłuszczają. Najlepsza do czesania jest szczotka z włosiem dzika. Równomiernie rozprowadza sebum na całej długości. Często trzeba myć szczotki, grzebienie, lokówki, prostownice.

1 Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *