Jak objawia się menopauza u kobiet?

Zwiędła róża

Z menopauzą wiąże się szereg bardzo dokuczliwych objawów. Klimakterium bywa też bardzo podstępne, gdyż wiele kobiet w okresie przejściowym nie zdaje sobie sprawy, że właśnie je przechodzi. Ataki duszności i uderzenia gorąca to tylko nieliczne z objawów menopauzy. Przeczytaj jak objawia się okres przejściowy u kobiety.

Co oznacza termin menopauza?

Termin menopauza jest medycznym określeniem ostatniej w życiu miesiączki. Próg menopauzy wyznacza data ostatniego krwawienia, po którym powinna nastąpić przerwa trwająca do końca życia kobiety. Warto wiedzieć, że jeśli po ostatniej miesiączce krwawienie pojawi się na przykład w odstępie roku, należy niezwłocznie zgłosić się do ginekologa. Kobiety w okres menopauzy wchodzą najczęściej w wieku 45-50 lat. Okres przedmenopauzalny nazywany jest klimakterium. To wtedy jajniki wydzielają mniej estrogenów – taki stan zaczyna się kilka lat przed menopauzą i kończy kilka lat po niej. Mało pocieszający jest jednak fakt, że u niektórych kobiet okres klimakterium może trwać nawet do 10 lat po menopauzie.

Menopauza wiąże się z gospodarką hormonalną organizmu, dlatego u różnych kobiet może ona wystąpić w innym czasie. Jednak pierwsze sygnały o zbliżającym się okresie przejściowym pojawiają się nawet 5-10 lat przed menopauzą kiedy między innymi spada poziom hormonów odpowiedzialnych za płodność.

Czym objawia się klimakterium?

Pierwszym sygnałem jaki może świadczyć o klimakterium są nieregularne miesiączki. Samo krwawienie natomiast może być dłuższe lub krótsze, bardziej lub mniej obfite. Dla kobiet w czasie klimakterium bardzo nieprzyjemnymi objawami są uderzenia gorąca, które trwają od kilku sekund do minuty. Często uczuciu gorąca towarzyszy nadpotliwość, czerwienienie się skóry, osteoporoza, zmniejszone libido oraz drżenie ciała. Kobiety w czasie klimakterium skarżą się także na wahania nastrojów, które są wynikiem zmieniającej się gospodarki hormonalnej. Oprócz opisanych wyżej dolegliwości panie cierpią na kłopoty ze snem oraz suchość pochwy.

Menopauza – jakie są jej objawy?

Menopauza może powodować wczesne pobudki, które są związane z uczuciem niepokoju oraz depresję będącą wynikiem nowej sytuacji dla kobiety. W czasie menopauzy bardzo często można zaobserwować zaburzenia koncentracji, ból podczas stosunku (występujący ze względu na suchość pochwy), bóle głowy, świąd pochwy, bóle mięśni, większą częstotliwość oddawania moczu, nietrzymanie moczu, kołatania serca, uderzenia gorąca, trudności z zasypianiem, napady płaczu, nieuzasadniony lęk i wahania emocji.

Każda kobieta bardzo ciężko przechodzi okres menopauzy zarówno ze względu na samopoczucie fizyczne jak i psychiczne. Warto wiedzieć, że niektóre z objawów okresu przejściowego mogą prowadzić do niespodziewanych powikłań takich jak osteoporoza (wynik zmniejszonej ilości estrogenów), zwiększone stężenie złego cholesterolu we krwi. Kobiety w okresie menopauzy powinny dlatego częściej wykonywać badania, mierzyć ciśnienie, zażywać wapń oraz witaminę D.

Jak leczyć objawy menopauzy?

Dolegliwości związane z menopauzą są dla wielu kobiet bardzo przykre. Często, aby złagodzić jej objawy, lekarze proponują pacjentkom terapię hormonalną. Ma ona na celu uzupełnienie niedoboru hormonów, które naturalnie są produkowane przez jajniki. Leki hormonalne pomagają zapobiec wielu chorobom, ale leczenie jest skuteczne tylko wtedy kiedy trwa minimum 5 lat. Z kolei prowadzenie terapii dłużej jak 5-7 lat może prowadzić do zwiększonego ryzyka raka piersi. Hormonalna terapia przeciw objawom menopauzy polega na wprowadzeniu do organizmu progesteronu (a czasem także estrogenu) i powinna być przeprowadzana pod okiem specjalisty. Oprócz leczenia hormonalnego stosuje się także leczenie tak zwanymi fitoestrogenami czyli hormonami roślinnymi, a można wdrożyć już po 35 roku życia.

Nie wszystkie kobiety mogą jednak stosować terapię hormonalną aby złagodzić objawy menopauzy. Dla nich przeznaczone jest leczenie ziołami, zwłaszcza takimi jak soja zwyczajna, pluskawica groniasta, niepokalanek pieprzowy.

1 Comment

  1. Dlatego warto być pod stałą opieką lekarza, regularnie się badać i przeciwdziałać złym objawom.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *