Polisolokaty – o czym trzeba wiedzieć przed podpisaniem umowy?

polisolokaty-podpisanie-umowy

Polisolokaty wydawały się idealnym sposobem na oszczędzanie pieniędzy. Niestety są one bardzo ryzykowne, z czego wiele osób nie zdawało sobie sprawy… Co powinniśmy wiedzieć o polisolokatach? I z czym się zaznajomić przed podpisaniem takiej umowy, żeby później nie żałować?

Czym jest polisolokata?

Już sama nazwa składa się z dwóch pojęć, czyli z polisy i z lokaty. Dlatego powinniśmy zacząć od wyjaśnienia, czym są te produkty. Zapewne choć raz, każdy z nas miał kontakt z polisą, czyli umową mającą na celu zabezpieczenie życia i zdrowia. Z kolei lokata to zdeponowanie posiadanych oszczędności w banku, w celu ich pomnażania.

Zatem czym jest nasz tytułowy produkt? Polisolokaty to połączenie lokaty i ubezpieczenia (www.kpsi.pro/polisolokaty), które w ostatnim czasie wywołało niemałą falę krytyki. Dlaczego wiele osób żałuje podpisania takiej umowy? Jakie są wady i zalety tego produktu finansowego?

polisolokaty-ubezpieczenie-oszczędności

Wady i zalety polisolokaty

Polisolokaty to jednocześnie ubezpieczenia, które gwarantują wypłatę środków w przypadku zgonu ubezpieczającego lub dożycia do końca umowy, a także lokaty. Co więcej są one bardzo konkurencyjne względem standardowych, niskooprocentowanych lokat, ponieważ pozwalają na wygenerowanie większego zysku. Jednak większość Polaków zdecydowała się na podpisanie polisolokaty, ponieważ zyski w Polsce opodatkowane są tzw. podatkiem Belki, a ta forma ubezpieczenia pozwala uniknąć tego podatku. Można pomyśleć, że polisolokaty są wręcz idealnym produktem finansowym, który daje nadzieje na spore zyski… Jak jest rzeczywistości?

więcej w temacie:  Masz bloga, publikujesz w sieci prywatne materiały? Chroń swoją własność intelektualną!

Główną wadą tego produktu, jest to, iż nie jest on zbyt bezpieczny. Polisolokaty należą do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, co oznacza, że w razie upadku banku klient otrzyma tylko 50% ulokowanych pieniędzy (przy zwykłych lokatach jest to 100%). Ponadto ta długoterminowa inwestycja uzależniona jest od sytuacji ekonomicznej, ponieważ oszczędności inwestowane są w fundusze kapitałowe. Zatem niosą one spore ryzyko strat…

O czym pamiętać przed podpisaniem umowy?

Niestety wielu Polaków wciąż popełnia ten sam błąd i nie czyta dokładnie warunków umowy przed jej podpisaniem. Fala krytyki, która w ostatnim czasie spłynęła na polisolokaty wzięła się właśnie stąd, że ich posiadacze nie zapoznali się szczegółowo z ogólnymi warunkami ubezpieczenia. Wielu z nich tłumaczy się teraz, że zostali oszukani przez nieuczciwych sprzedawców bankowych, ci z kolei umywają ręce, twierdząc, iż umowy zostały przez klientów podpisane świadomie.

Dodatkowo osoby, które w końcu zorientowały się, że polisa przynosi im straty, chciały przerwać umowę. Jednak jej wcześniejsze rozwiązanie równoznaczne jest z opłaceniem kary za rozwiązanie umowy tzw. opłaty likwidacyjnej. Zatem o czym trzeba pamiętać przed podpisaniem umowy? Przede wszystkim powinniśmy taką umowę kilka razy przeczytać, mamy do tego prawo…, a nawet jest to naszym obowiązkiem!

więcej w temacie:  Jak chronić się przed smogiem?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *