Masz bloga, publikujesz w sieci prywatne materiały? Chroń swoją własność intelektualną!

ochorna-własności-intelektualnej-blog

W dobie Internetu plagiat stał się rzeczą normalną. Jednak nie warto się na to godzić. Każda własność intelektualna objęta jest prawem autorskim. Dlatego jeśli publikujesz na swoim blogu lub w innym miejscu w sieci prywatne materiały, to koniecznie musisz przeczytać ten artykuł!

Własność intelektualna ― definicja

Czym właściwie jest własność intelektualna? Najprościej ujmując, jest to wszystko to, co zostało wytworzone w procesie intelektualnym człowieka. Przejawy tej własności widać najbardziej w dziedzinach artystycznych, literackich czy naukowych. Możemy zatem przyjąć, że są nimi wszelkie utwory literackie, muzyczne, plastyczne (w tym fotografie), ale także plany, projekty, loga i nazwy oraz slogany reklamowe.

Zatem wszystko to, co zostało w jakimś sensie wytworzone przez konkretnego człowieka jest jego własnością intelektualną, która objęta jest prawem autorskim. Co oznacza, że publikując, np. na swoim blogu hasło reklamowe, nikt inny bez naszego pozwolenia nie powinien go powielać i wykorzystywać.

Ochrona własności intelektualnej w sieci

Żyjemy w czasach, gdzie telewizyjne gwiazdy, przyćmiewa blask youtuberów, blogerów i innych osób rozwijających swoją działalność w Internecie. Debiutanci muzyczni publikują w sieci swoje nagrania, artyści chwalą się swoimi pracami i fotografiami, a jeszcze inni wrzucają zdjęcia z wakacji. Jednak na wielu stronach dostęp do naszych publikacji ma praktycznie każdy… Dlatego warto zadbać o ochronę swojego mienia i zapobiec plagiatowi.

ochrona-wlasności-intelektualnej-w-sieci

Niestety nie zawsze udaje się to zrobić na czas, w tym wypadku jedynym rozsądnym rozwiązaniem jest kontakt z kancelarią, np. informaticalegis.com/uslugi/ochrona-wlasnosci-intelektualnej-w-internecie, która ma spore doświadczenie w ochronie własności intelektualnej w Internecie i nie pozwoli na to, aby twoje prawa były łamane.

Dlaczego warto chronić swoją własność intelektualną?

Można by się zastanawiać, po co właściwie chronić swoją własność intelektualną. Przecież nikt nie wykorzysta naszych zdjęć z podróży czy niedokończonych projektów. Otóż wręcz przeciwnie. Wszelki, nawet niepełny wytwór swojego intelektu należy bez wątpienia chronić przed nieprzyjemnym plagiatem. Ktoś, kto popełni ten czyn, może zyskać na naszej pracy korzyści majątkowe, na przykład wysyłając nasze zdjęcie lub pracę na konkurs. Ponadto los bywa bardzo przewrotny i to, czego nam nie udało się wypromować, może być kartą przetargową do szybkiego rozwoju biznesu przez inną osobę.

Własność intelektualna a prawa majątkowe

Trzeba również pamiętać, że dopóki publikujemy w sieci swoje teksty, zdjęcia, utwory muzyczne czy inne dzieła dla własnej korzyści, np. na swoim profilu lub blogu, to w pełni posiadamy do nich wszelkie prawa. Jednak, jeśli zdecydujemy się np. pisać lub komponować, dla jakiegoś przedsiębiorcy, czyli pracować dla niego, wykonując pewne działania twórcze, to zgodnie z polskimi przepisami w tym wypadku pracodawca nabywa prawa majątkowe do naszej własności intelektualnej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *