Naszywki na ubrania – jak przykleić, jak przyszyć?

stos naszywek

Naszywki i naprasowanki bywają bardzo modne. Wciąż wraca trend na T-shirty z wielkoformatowymi obrazkami, jak i na dżinsowe katany ozdobione mnóstwem dekoracyjnych obrazków.

Naszywki na ubrania – dlaczego warto?

Naprasowanki i naszywki to sposób na to, by odświeżyć ubranie. Jeśli znudziło się – wystarczy dodać elementów dekoracyjnych i zyskuje się nowy-stary ciuch. Przykładowo zwykły, jednobarwny, gładki T-shirt dzięki naszywce może totalnie zmienić swój wygląd.

Dzięki naprasowankom i naszywkom można też zamaskować mankamenty. Jeśli na odzieży jest plama nie do wywabienia lub zacerowana dziura, która jest widoczna, wówczas naszywka może zatuszować, że coś stało się ulubionej bluzce lub spodniom.

Odzież z personalizowaną naszywką lub naprasowanką, a takie ma w swojej ofercie wiele firm, to również doskonały pomysł na prezent. Można na urodziny dać T-shirt na przykład z naprasowanym zdjęciem pupila, czy z ulubionym kadrem z filmu. Bez ograniczeń – tutaj liczy się pomysłowość i dopasowanie do oczekiwań.

Jak przykleić naprasowankę na ubranie?

To, jak przykleić naszywkę na ubranie zależy od tego, jak zaleca producent. Najczęściej używa się w tym celu żelazka. Jednak dalsze kroki już zależą od techniki, w jakiej powstała.

Naprasowankę można bowiem wykonać samodzielnie, wykorzystując do tego wysokiej jakości papier transferowy, czyli folię termotransferującą i drukarkę. Drukuje się wzór w lustrzanym odbiciu i w dużej rozdzielczości na matowej stronie papieru, a stronę śliską usuwa się po nałożeniu na materiał. Tak przygotowana ozdoba jest do naprasowania na tkaninę. Przykleja się do materiału dzięki podgrzanemu klejowi, więc dobrze, gdy żelazko jest mocno nagrzane i z ustawioną funkcją pary. Niektóre naprasowanki można przykleić przy użyciu wyłącznie parownicy.

Kupić można też naprasowanki, które są termoprzylepne, choć nie posiadają kleju. Okazuje się, że przyklejają się do materiału, bo ciepło wytworzone podczas procesu prasowania sprawia, że naprasowanka łączy się z kawałkiem materiału.

Co zrobić, jeśli naprasowanka nie przykleja się do ubrania?

Okazuje się, że najczęstszą przyczyną odczepiania się naprasowanki od materiału jest niewystarczający czas prasowania. Ale to nie wszystko. Bywa, że używa się niewystarczającej ilości siły przy docisku żelazkiem, ale i może to być efekt braku ruchów w przód i w tył. Naprasowanka może nie chcieć się przykleić również z powodu wilgoci. Powinno się opróżnić zbiornik na wodę, który znajduje się w żelazku i wyłączyć funkcję pary. Oczywiście temperatura żelazka musi być jak najwyższa.

Naszywki na ubrania – jak przykleić?

Naszywki na ubrania już w samej nazwie mają, że służą do przyszywania, jednak warto wiedzieć, że da się je też przykleić. Jak to jest możliwe? Jedną z dobrych metod jest przyklejenie naszywki klejem. Służy do tego specjalny klej do naszywek. Najczęściej jest przezroczysty, żeby nie było po nim śladu, jak wycieknie. Wysokiej jakości kleje do naprasowanek są odporne na pranie.

Możliwe jest też przyklejenie naszywki na gorąco. Jednak taki sposób będzie dobry tylko w przypadku, gdy zamawia się gotową naszywkę z powłoką z klejem. Wystarczy tylko oderwać z tyłu warstwę ochronną i położyć naszywkę na materiale, a od góry potraktować rozgrzanym żelazkiem.

Jak przyszyć naszywki na ubrania?

Aby nie musieć bać się wpływu prania i suszenia na naszywkę, zdecydowanie lepiej jest ją jednak przyszyć. To nie jest proste ani szybkie działanie. Warto jednak się przemóc. Jak przyszyć naszywki na ciuchy? Zazwyczaj posiadają one obszycie w jednym kolorze. Ważne jest więc, by jak najlepiej dobrać kolor nici taki sam jak kolor obszycia naszywki.

Aby przyszyć naszywkę, trzeba rozwinąć około 50-centymetrowy kawałek nici i przeciąć go pod kątem 45 stopni. Warto wiedzieć, że im dłuższa nitka, tym trudniej się nią pracuje. Dlaczego? Pasma nici skręcają się, plączą i związują.

Jak szyć? Najlepiej pozostawiać około 0,5 cm odstępu pomiędzy punktami przejścia.

Warto uważać na to, do czego przyszywa się emblemat. Jeśli chce się w ten sposób ozdobić kurtkę lub spodnie narciarskie z membraną, to niestety nie jest to dobry pomysł. Podziurawienie ich igłą źle wpłynie na właściwości tkaniny.

1 Comment

  1. Cenne rady — trzeba wiedzieć, jaki to materiał i dopiero podjąć decyzję. Szkoda byłoby naszywką zniszczyć kurtkę z membraną. Ale co jak co, ale naszywki dzisiaj są bardzo modne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *