Łóżeczko niemowlęce – jakie wybrać dla dziecka? Co oferują producenci?

Pokój niemowlęcy

Łóżeczka dla dziecka to podstawowe wyposażenie każdego pokoju. Ich wybór wbrew pozorom jest dosyć szeroki, a producenci oferują wiele różnych możliwości. Na co zwracać uwagę wybierając łóżeczko niemowlęce? Jaki mamy wybór łóżeczek?

Jakie łóżeczko niemowlęce wybrać?

Przed zakupem łóżeczka niemowlęcego warto w pierwszej kolejności zadać sobie kilka podstawowych pytań – ile mamy miejsca w pokoju i jak długo ma ono służyć maluchowi. To czy często podróżujemy także będzie miało znaczenie. Poza tym, niemowlęta większą część dnia przesypiają, więc liczy się także wygoda oraz rzecz jasna bezpieczeństwo i certyfikaty potwierdzające zgodność z wymogami.

Wybór nie jest prosty także z tego względu, iż producenci oferują nam wiele różnych rozwiązań, zarówno jeżeli chodzi o wygląd, wzornictwo, jak i funkcjonalność. Najczęściej wybierane jest łóżeczko tradycyjne drewniane, które jednocześnie może występować w różnych wariantach. Takich ofert zdecydowanie można znaleźć też najwięcej. Poza tym można spotkać także łóżeczka turystyczne z kojcem, dla rodziców często podróżujących, a także popularne ostatnio kołyski i kosze Mojżesza.

Łóżeczko niemowlęce tradycyjne – jakie?

Tradycyjne drewniane łóżeczko szczebelkowe to najczęstszy wybór rodziców. Tutaj też można spotkać największą różnorodność jeżeli chodzi o wielkość, funkcjonalność i design. To dość popularny wyrób oferowany przez producentów, warto się więc mu przyjrzeć bliżej. Istotne funkcje to najczęściej trzy poziomy regulacji wysokości materaca, wyjmowane szczebelki, opuszczany bok czy szuflada do wysuwania. Dodatkowo występuje też w dwóch standardowych rozmiarach: 120 × 60 cm lub 140 × 70 cm. Łóżeczko niemowlęce ze sklepu ATB to właśnie takie klasyczne i popularne rozwiązania, łączące prostotę i praktyczność.

Można więc znaleźć proste łóżeczka z wymienionymi wyżej funkcjami, jak również typowe meble wielofunkcyjne, na przykład łóżeczko niemowlęce połączone z komodą i przewijakiem. Wybierając meble nieco większe, w rozmiarze 140×70, można liczyć, że posłuży one dłużej, ponieważ z czasem zmieni się ono w tapczanik, tym samym będzie rosnąć wraz z dzieckiem.

Pokój z łóżeczkiem niemowlęcym

Łóżeczko turystyczne – kiedy warto wybrać?

Kolejnym modelem łóżeczka niemowlęcego są te typu turystycznego, zwane także kojcami. Jest to ciekawa alternatywa dla tradycyjnego mebla, szczególnie jeżeli rodzice często podróżują lub mają niewiele miejsca w mieszkaniu. Wybór wymiarów jest tutaj zdecydowanie większy i mogą się między sobą różnić nawet paroma centymetrami. Zakres długości i szerokości wynosi najczęściej od 81×60 cm do 128×76 cm.

Zazwyczaj wykonane są z plastiku połączonego z metalem oraz siatką. Są też lżejsze, co umożliwia łatwiejsze przenoszenie i transport. Często posiadają one boczne kieszenie do przechowania akcesoriów, a także takie dodatki jak światła, melodyjki, wibrację oraz pałąk, na którym możliwe jest zawieszenie zabawek. Producenci udostępniają także modele do przerobienia w kołyskę

Czym jest kosz Mojżesza?

Łóżeczko niemowlęce będące tak naprawdę koszem robi od jakiegoś czasu prawdziwą furorę. Zwany jest on także koszem Mojżesza i najczęściej wykonany jest z wikliny lub rattanu, a wewnątrz znajduje się specjalny materiał oraz materac dla wygody dziecka. Może być postawiony na specjalnym stelażu stałym lub z kółkami, a także posiadać uszy dla łatwiejszego przenoszenia. Niestety wadą tego produktu jest to, iż jest stosunkowo mały i może posłużyć niemowlęciu maksymalnie do 3 miesiąca życia.

Kołyska jako alternatywa dla tradycyjnego łóżeczka

Ciekawą alternatywą dla standardowego łóżeczka niemowlęcego to także kołyska. Zazwyczaj jest ona wykonana z drewna lub wikliny i wyróżnia się stosunkowo niską ceną. Niestety jej wymiary są mniejsze, przez co posłuży dziecku krócej, a przynajmniej do momentu aż samo zacznie siadać. Ciężko do kołyski dobrać materac z racji tego, że ma mniej standardowe wymiary, ale zazwyczaj przy zakupie otrzymuje się cały komplet. Postawione są one na specjalnym stelażu, który umożliwia kołysanie. Często posiada on także blokadę, która uniemożliwia poruszanie kołyski.

Mamy do wyboru dwie wersje – bardziej tradycyjne kołyski z niewielkim koszem i wyższym stelażem, a także łóżeczka tradycyjne z dodatkową opcją kołysania i doczepionymi biegunami. Niektóre kojce także posiadają taką funkcję.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *