Jak nauczyć dziecko czytać? Najlepsze metody nauki czytania

dziecko z książką

Rozpoczęcie nauki czytania wraz z pójściem do szkoły to przeżytek. Warto zabrać się za to wcześniej, a włożony wysiłek na pewno zaprocentuje w przyszłości. Naukowcy twierdzą, że pierwsze próby można podjąć nawet w wieku trzech lat. Pamiętajcie jednak, że praca z tak małym dzieckiem wymaga nie lada cierpliwości i kreatywności!

Jak rozpocząć naukę czytania?

Jak powszechnie wiadomo, dzieci czerpią wzorce z rodziców, dlatego też warto czytać dziecku od najmłodszych lat. W ten sposób rozbudzimy w nim zainteresowanie czytaniem, a z czasem na pewno zacznie zadawać pytania „co to za litera?”, „co tu jest napisane?”. Tego typu pytania mogą wskazywać na gotowość dziecka do podjęcia nauki czytania.

Jakie są metody nauki czytania?

Metod jest całkiem sporo poczynając od metody prof. Rocławskiego, przez M. Montessori, po Glena Domana. Nie musicie ich wszystkich znać i ściśle się ich trzymać, żeby wasze dziecko opanowało sztukę czytania. Warto natomiast czerpać z nich inspiracje. Dobrym przykładem są klocki z literami z metody prof. Rocławskiego. Pomagają one w poznawaniu liter w czterech wariantach – małe, duże, drukowane i pisane.

Nauka czytania przez zabawę

Najlepszym sposobem na zachęcenie dziecka do nauki jest przedstawienie mu nowych treści w formie zabawy. W przypadku czytania świetnie nadają się do tego wspomniane wyżej klocki, a także różnego rodzaju puzzle z liter, które układać możemy np. w imię naszej pociechy. W ten sposób utrwalimy w pamięci malucha kształty liter. Możemy też zachęcać dziecko do segregowania liter w określony sposób bawiąc się w pociąg i wrzucając je do wagonów. Można spróbować przedstawić litery za pomocą zwierząt, kwiatów, liści, wszystkiego, co przykuje uwagę naszego dziecka.

Czytanie krok po kroku

Gdy dziecko oswoi się już z kształtem liter, następnym krokiem jest oczywiście połączenie go z dźwiękiem. Początkowo należy nazywać litery pojedynczo, z czasem przechodzimy do sylab. W tym celu możemy przygotować dla dziecka „sylabowe memory”. Na początku wskazujemy dziecku konkretny kartonik i odczytujemy sylabę, następnie zachęcamy, by szukało par takich samych sylab i je odczytywało. Kolejnym krokiem jest łączenie sylab w wyrazy, na początku proste, np. mama, tata, foka, a następnie sylaby otwarte np. se-n, la-s. Wraz z postępami jakie będzie czynić nasza pociecha, możemy zwiększać poziom trudności.

Nie każde dziecko będzie zainteresowane czytaniem w wieku trzech, czterech lub nawet pięciu lat. Trzeba pamiętać o tym, by nie czuło ono presji, traktowało naukę jako dobrą zabawę i my też powinniśmy się przy tym dobrze bawić! Dzieci świetnie wyczuwają nastroje i nasze napięcie lub stres będzie miało wpływ na malucha. Nauka czytania to bardzo złożony proces, warto sięgać do literatury fachowej w poszukiwaniu wskazówek, jak go uprościć i sprawić żeby przebiegał miło i przyjemnie. Sposobów jest wiele, ale to od naszego dziecka zależy, który okaże się skuteczny. Na pewno warto rozbudzać zainteresowanie dziecka czytaniem jak najwcześniej, bo wtedy jego umysł jest najbardziej chłonny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *