Słynne Polki, polskie bizneswomen, naukowcy, odkrywcy, gwiazdy płci pięknej

polska flaga

Polki potrafią mierzyć wysoko i osiągać sukces – zarówno w dziedzinie nauki, jak i biznesu czy kultury i sztuki. Kto znajduje się w gronie naszych najsłynniejszych rodaczek?

 • Polki świata nauki
 • Polskie bizneswomen
 • Polskie gwiazdy
 • Polki świata nauki

  Naukowcy nie są zwykle tak dobrze znani szerokiej publiczności jak gwiazdy muzyki czy filmu, co oczywiście nie jest sprawiedliwe, biorąc pod uwagę, jak ważną rolę pełnią dla postępu i rozwoju cywilizacji. A polska nauka nie kończy się na Skłodowskiej-Curie. Wśród dzisiejszych polskich kobiet świata nauki przede wszystkim trzeba wymienić Olgę Malinkiewicz, która wynalazła metodę tworzenia ogniw perowskitowych w temperaturze pokojowej. Odkrycie to wiele znaczy dla nauki, pozwoliło bowiem uprościć proces produkcji i zmniejszyć jego koszty. Ogniwa można integrować z obudowami urządzeń, co umożliwia ładowanie sprzętu bez kabli poprzez światło, nawet sztuczne.

  Inną Polką, bez której świat nauki byłby uboższy, jest Katarzyna Nawrotek, twórczyni rurek polimerowych, wspomagających regenerację nerwów i wykorzystywanych też w procesach dializy. Patrycja Wizińska-Socha opracowała telemedyczny system monitorujący stan płodu, składający się z przenośnego urządzenia KTG i platformy telemedycznej. Katarzyna Kamińska natomiast stworzyła nowe leki przeciwgrypowe, o rozmiarze pojedynczych cząstek.

  Polskie bizneswomen

  W polskim biznesie nie brakuje kobiet. Znaną bizneswoman jest na przykład Aldona Wejchert, zasiadająca w Radzie Nadzorczej TVN i działająca w fundacji TVN „Nie jesteś sam”. Swego czasu pełniła też funkcję Wiceprezesa Multikina, pierwszego w Polsce operatora multipleksów. Obecnie jest również członkinią Polskiej Rady Biznesu, Rady Powierniczej Muzeum Narodowego w Warszawie i Zarządu Polskiej Akademii Gastronomicznej.

  Marta Grycan, żona znanego cukiernika i synowa potentata lodowego jest autorką książek kulinarnych. Prowadziła też kulinarny reality-show, a oprócz tego… projektuje stroje. Natomiast Dorota Soczyńska osiągnęła wielki sukces jako współtwórczyni znanej firmy kosmetycznej Oceanic. Obecnie jej majątek szacuje się na 100 milionów złotych.

  Joanna Przetakiewicz majątek zdobyła jako projektantka mody, założycielka i dyrektor modowej marki „La Mania” i dyrektor kreatywna domu mody tej marki. Oprócz tego jest też radcą prawnym, a w latach 90-tych założyła firmę „Vita-Dent Centrum Stomatologiczne”, będącą jedną z pierwszych sieci klinik dentystycznych w Polsce. Wspomnieć warto też o Irenie Eris, zdobywczyni Perły Biznesu, zbijającej majątek na produkcji i sprzedaży kosmetyków oraz sieci hoteli Spa.

  Polskie gwiazdy

  Oczywiście wśród znanych Polek nie brakuje gwiazd muzyki, kina i telewizji. Trudno jednoznacznie ocenić, która gwiazda sceny muzycznej zasługuje na miano tej najpopularniejszej. Beata Kozidrak, Natalia Kukulska, Edyta Górniak, Kayah – to tylko wierzchołek góry lodowej. W ich ślady idą młodsze gwiazdy, takie jak Ewa Farna czy Sylwia Grzeszczak.

  Oczywiście zdolnych aktorek też nigdy u nas nie brakowało już od czasów Poli Negri, która osiągnęła międzynarodową sławę. Krystyna Janda, Agata Kulesza, Olga Bołądź, Magdalena Boczarska, Danuta Stenka – to tylko niektóre nazwiska, które warto znać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *