Polisolokaty – o czym trzeba wiedzieć przed podpisaniem umowy?

polisolokaty-podpisanie-umowy

Polisolokaty wydawały się idealnym sposobem na oszczędzanie pieniędzy. Niestety są one bardzo ryzykowne, z czego wiele osób nie zdawało sobie sprawy… Co powinniśmy wiedzieć o polisolokatach? I z czym się zaznajomić przed podpisaniem takiej umowy, żeby później nie żałować?

Czym jest polisolokata?

Już sama nazwa składa się z dwóch pojęć, czyli z polisy i z lokaty. Dlatego powinniśmy zacząć od wyjaśnienia, czym są te produkty. Zapewne choć raz, każdy z nas miał kontakt z polisą, czyli umową mającą na celu zabezpieczenie życia i zdrowia. Z kolei lokata to zdeponowanie posiadanych oszczędności w banku, w celu ich pomnażania.

Zatem czym jest nasz tytułowy produkt? Polisolokaty to połączenie lokaty i ubezpieczenia (więcej na ten temat: www.kpsi.pro/polisolokaty), które w ostatnim czasie wywołało niemałą falę krytyki. Dlaczego wiele osób żałuje podpisania takiej umowy? Jakie są wady i zalety tego produktu finansowego?

polisolokaty-ubezpieczenie-oszczędności

Wady i zalety polisolokaty

Polisolokaty to jednocześnie ubezpieczenia, które gwarantują wypłatę środków w przypadku zgonu ubezpieczającego lub dożycia do końca umowy, a także lokaty. Co więcej są one bardzo konkurencyjne względem standardowych, niskooprocentowanych lokat, ponieważ pozwalają na wygenerowanie większego zysku. Jednak większość Polaków zdecydowała się na podpisanie polisolokaty, ponieważ zyski w Polsce opodatkowane są tzw. podatkiem Belki, a ta forma ubezpieczenia pozwala uniknąć tego podatku. Można pomyśleć, że polisolokaty są wręcz idealnym produktem finansowym, który daje nadzieje na spore zyski… Jak jest rzeczywistości?

Główną wadą tego produktu, jest to, iż nie jest on zbyt bezpieczny. Polisolokaty należą do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, co oznacza, że w razie upadku banku klient otrzyma tylko 50% ulokowanych pieniędzy (przy zwykłych lokatach jest to 100%). Ponadto ta długoterminowa inwestycja uzależniona jest od sytuacji ekonomicznej, ponieważ oszczędności inwestowane są w fundusze kapitałowe. Zatem niosą one spore ryzyko strat…

O czym pamiętać przed podpisaniem umowy?

Niestety wielu Polaków wciąż popełnia ten sam błąd i nie czyta dokładnie warunków umowy przed jej podpisaniem. Fala krytyki, która w ostatnim czasie spłynęła na polisolokaty wzięła się właśnie stąd, że ich posiadacze nie zapoznali się szczegółowo z ogólnymi warunkami ubezpieczenia. Wielu z nich tłumaczy się teraz, że zostali oszukani przez nieuczciwych sprzedawców bankowych, ci z kolei umywają ręce, twierdząc, iż umowy zostały przez klientów podpisane świadomie.

Dodatkowo osoby, które w końcu zorientowały się, że polisa przynosi im straty, chciały przerwać umowę. Jednak jej wcześniejsze rozwiązanie równoznaczne jest z opłaceniem kary za rozwiązanie umowy tzw. opłaty likwidacyjnej. Zatem o czym trzeba pamiętać przed podpisaniem umowy? Przede wszystkim powinniśmy taką umowę kilka razy przeczytać, mamy do tego prawo…, a nawet jest to naszym obowiązkiem!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *